(Sendika.org – 11 Temmuz 2016)

Ali İsmail Korkmaz, ölümünün üçüncü yıldönümünde mezarı başında anıldıktan sonra yüzlerce kişi akşam saatlerinde Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünya için Sümerler Amfi Tiyatro’da bir araya geldi

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün üçüncü yıldönümü dolayısıyla Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ekinci Mahalle Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı. Anmaya, Gezi ailelerinin yanı sıra Ali İsmail Korkmaz’ın okul arkadaşları, kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Saat 18.00’da başlayan anmada konuşa Gürkan Korkmaz “Koca 3 yıla rağmen hiç yalnız kalmadık. Gönül isterdi ali ismail korkmaz üçüncü yıl2mezarı başında değil Ali İsmail ile dost meclislerinde bir araya gelmek ya da akşam türkülerimizi onunla birlikte söylemek ama olmadı. Bundan sonra Ali’in hayallerini gerçekleştirmek için mücadele edeceğiz” dedi. Anne Emel Korkmaz ise “Bak Ali’m görüyor musun, koca bir aile olduk” diyerek Ali İsmail’in mezarı başında ağıt yaktı.

“Ali İsmailler çok bu ülkede”

Ali İsmail’in düşlerini hayata geçirmek amacıyla kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) ise saat 20.00’da Sümerler Amfi Tiyatro’da anma etkinliği gerçekleştirdi. Programda önce aile üyeleri konuştu. Emel Korkmaz “Mezarlıkta bir kez daha anladım ki Ali İsmailler çok bu ülkede” dedi. Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da sahneye çıkarak anmaya gelenleri selamları.

Aile üyelerinin konuşmaları ile başlayan anma programında Nejat Yavaşoğulları, Ferhat Tunç, Hatay Eğitim-Sen Müzik Topluluğu, Kıvılcım Şiir Topluluğu ve Diren İnaç yer aldı. Anma Ferhat Tunç’un ve Nejat Yavaşoğulları’nın şarkılarıyla son buldu.

ali ismail korkmaz üçüncü yıl3