(Ezgi Görgü / Evrensel – 12 Temmuz 2016)

Ihlamur Parkı’nın imara açılmasına karşı çıkan mahalleliler, halkın katılımına açık olan Beşiktaş Belediyesi meclis toplantısına alınmadı.

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Ihlamur Parkı’nın etrafının demir panellerle çevrilmesinin ve bölgeye bina yapılacağı iddialarının ardından direnişe geçen vatandaşlar, Beşiktaş Belediyesi’nin meclis toplantısına katılmak istedi, ancak toplantıya alınmadı. Kapının önünde bekleyen vatandaşlar, CHP’li belediyeden 1. derece sit alanı olan bölgedeki panellerin kaldırılmasını ve kamulaştırma yapmasını talep etti.

Ihlamur Parkı’nın imara açılmasını istemeyen Ihlamur Parkı Dayanışması ve mahalle halkı, parka dair taleplerini Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’a iletmek için meclis toplantısına katılmak istedi. Sabahın erken saatlerinde bina önüne gelen vatandaşlar toplantıya alınmadı, üzerilerine demir kapılar kapatıldı. Bekleyiş sürerken seslerini duyurabilmek için mahalle halkı belediye binasının kapı ve pencerelerine “Parkıma dokunma”, “Ihlamur Parkını ranta yedirmeyiz”, “Ihlamur Parkı nefes alanıdır”, “Tarih yok edilemez”, “Ihlamur Parkı halkındır” yazılı pankartlar yerleştirdi, yoldan geçen araçlardan da “Korna çal, destek ol!” pankartıyla ses çıkarmalarını istedi. Sosyal medyada ise #IhlamurParkı hashtagi ile destek twitleri atıldı.

Bekleyiş sırasında Belediye Başkanı Murat Hazinedar, makamında ziyarette bulunan Azerbeycan Konsolosu’nu yolculamak üzere dışarı çıktı, gülümsedi ve içeri girdi. Belediye başkanının kendilerini dinlemesini isteyen vatandaşlar ise Hazinedar’a tepki gösterdi.

Öğle arasında ise Belediye başkanı Murat Hazinedar iki yunus polis ve zabıtaların koruması eşliğinde dışarı çıkarak, kimseyle konuşmadan binayı terk etti. Belediye Başkan Yardımcısı Rıfat Örnek ise vatandaşların yanına gelerek, “Gerekirse panelleri sökeceğiz. Buradaki imar tadilatı önceden yapılmış bir tadilattır. Çitle ilgili olarak başkanım bana talimat verdi, hukuki durumunu araştır, kaç metre koyabilirler, neyle kapatabilirler, bu yaptıkları abartı mıdır, izinsiz midir, usule uygun mudur? Araştır, değilse yarın kaldırıyoruz” dedi.

‘VERİLEN SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Ihlamur Parkı Dayanışması da, verilen sözlerin takipçisi olacaklarını ifade ederek, parkın kamulaştırılmasına dair soruları bir dilekçeyle Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ne iletti. Beşiktaş Belediyesi tarafından yüzde 35 bedelsiz kamulaştırma hakkı bulunan 1. derece sit alanı Ihlamur Parkı ile ilgili dilekçede şu sorular yer aldı;

1. Ihlamur Parkı Dayanışma grubu adına Beşiktaş Belediyesi’ni ziyaretimiz esnasında da ifade edilen 57 Milyon liralık kamulaştırma bedeli, hangi usullerle ve kaç metrekarelik alan için tespit edildi?

2. Tespiti yaptırılan söz konusu kamulaştırma bedeline, Beşiktaş Belediyesi tarafından itiraz edildi mi?

3. Kamulaştırma ve bedel tespiti ile ilgili, gönüllü danışmanlık yapabilecek üniversiteler, dolayısıyla akademisyenler, sivil toplum örgütleri vb. kurum ve/veya kuruluşlardan destek istendi mi?

4. Bedelli kamulaştırılacak alanın bedeli için, sponsor olabilecek şahıs ve/veya kuruluş arayışları mevcut mudur? Bunun için ne tür yöntemler izlenmiştir?

MURAT HAZİNEDAR: PARK ALANI ÖZEL MÜLK, İMAR HAKKI DAHA ÖNCE VERİLMİŞ

Beşiktaş Belediyesi haftalık olağan meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Murat Hazinedar şunları söyledi: “Bizim dönemimizde Beşiktaş belediyesi hiçbir mevcut yeşil alanı imara açmamıştır ve açmayacaktır. Biz hiçbir şekilde bir imzanın sahibi olmayacağız. Biz insanların özellikle hassasiyetini şov amacı yapmadan, siyaset malzemesi yapmadan şehri korumak ve bu makamın getirdiği sorumlulukla hareket ederek savunuyoruz ve koruyoruz.  Beşiktaş Belediyesi sınırları içinde hiçbir yeşil alan imara açılmadığı gibi toplumun bu noktadaki hassasiyetini kötü niyette kullanmak isteyenlerin sosyal medyayı ve bu tür eylemleri kendilerine araç kılarak hem toplumda infaal yaratarak hem meclisimize hem partimize hem de belediyemize bir saldırı var. Astığımız bilgilendirme pankartlarını indirenler, kamu yararı için açtığımız davanın bilgilerini kamuoyu öğrenmesin diye çabalayanlar acaba kime hizmet ediyor? Ihlamur parkı diye adlandırılan bu alan bizim dönemimizden önce kullanılmayan bir parktı. Orayı biz temizledik, ışıklandırdık yeniden bizimle hayat buldu.  Bizim yeşil alan hassasiyetimize rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burayla ilgili bir imar planı değişikliği yaptı. Oradaki imar planı değişikliğine, Beşiktaş’taki imar standartlarına aykırı olduğu için karşı olduğumuzu belirttik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değişikliği bize sormadan yaptı ve imara aykırı olduğunu gördüğümüzde buna karşı davamızı açtık. Orası bir özel mülk. Sit alanlarının özel mülk olmasından daha doğal bir şey olamaz. Bu kişinin imar hakkı var ve bu kişinin imar hakkı bizden önceki dönemde de vardı.  Hiçbir şekilde Beşiktaş Belediyesi imar izni vermemiş, gündemine gelmemiş bir yer. Biz yasal süreç başlattığımız için oranın mülk sahibi oraya vatandaşları sokmamak adına etrafını çevirdi. Biz mülkün sahibinin kendi adına mülkünü korumak için yaptığı önleme bir şey diyemeyiz. Yanlış bulabiliriz ama müdahale edemeyiz. Buradaki imar izni sadece yaklaşık 12 bin metrekare gibi bir alana tekabül ediyor bunun tamamı da imara açık değil belli bir bölümü. Parkın tamamıyla ilgili bir durum yok. Tarihi taşlar ve ağaçlarla ilgili hiçbir durum söz konusu değildir.”