(Mehtap Özcan Ertürk / Sözcü – 9 Temmuz 2016)

İstanbul’daki cadde ve sokakları otopark olarak kiraya veren İSPARK, aylık 20 milyon, yıllık 233 milyon TL ciro yapmasına karşın 1 milyon lira zarar etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan İSPARK 2015 yılında elde ettiği yüksek ciroya karşın zarar etti. Asıl iştigal konusu otopark işletmeciliği olan İSPARK’ın yıllık cirosu 233 milyon TL’ye ulaşırken, 2015 yılında 1 milyon TL’lik zararda olduğu görülüyor. İSPARK, 2014 yılında da 199 milyon TL’yi aşan ciroya karşın 1.7 milyon TL’lik zarar etmişti. CHP İBB Meclis Üyesi Mali Müşavir Tarık Balyalı hazırladığı yazılı soru önergesinde İSPARK’ın nasıl zarar ettiğini sordu. İSPARK’ın seçim yılları olan 2014 ve 2015 yıllarında zarar etmesini, bu şirketlerin ‘arpalık’ olarak kullanıldığışeklinde yorumlayan Balyalı, “Elde edilen ciroya rağmen ortaya çıkan faaliyet zararı bu şirketlerin siyasetin ve seçimlerin finansmanında kullanıldığının en büyük ispatı” diye konuştu.

1-12

ZARAR KABUL EDİLEMEZ

İştigal konusu sadece yolları otopark olarak kiraya vermek olan, bunun için asgari ücretin biraz üzerinde maaşla çalışanlar dışında önemli bir gideri olmayan ve hiçbir şey üretmeyen İSPARK’ın faaliyet zararına sahip olmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Balyalı, “Olağan şartlarda özel sektörde böyle bir şirketi zarar ettiren yöneticiyi hemen kapının önüne koyarlar. Ancak, iş kamu kaynakları olunca mesele pek böyle olmuyor. Çünkü bu şirketlerin bu noktaya gelmesi tamamen siyasi karar alan yöneticilerin tercihleridir. Biz buna siyasetin finansmanı diyoruz. Çünkü bu şirketlerin faaliyet zararına katlanmasını akılla, izanla, mantıkla ya da işletme bilimiyle açıklamak hiç bir şekilde mümkün değildir” diye konuştu.

ÇALIŞANA NE ÖDENDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Haziran ayı Meclis toplantılarında Pendik Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyeleri Tarık Balyalı, İsa Öztürk ve Ayla Taygaroğlu imzaları ile Meclis Başkanlığı’na sunulan önergede İSPARK’ın zarar etmesinin nedenlerinin yanı sıra Maliye ve SGK’ya ödenen primler hakkında da bilgi istendi. Önergede çalışanlara ödenen ücretlerin de aydınlatılması istendi.