(KOS Medya – 15 Temmuz 2016)

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde, Çifteköprü Vadisinde faaliyette olan taşocağının hemen yanına yeni bir taş ocağı ruhsatı verildi. Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği, Kamilet Vadisi’ndeki Çifteköprü ve Mençuna Şelalesi bölgesinde doğayı tahrip eden iki adet taşocağı bulunuyor.

Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Çifteköprü ve Mençuna Şelale yolu üzerindeki taşocaklarını engellemek için tüm yasal girişimlerin yapılacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “Taşocağı için Orman Bölge Müdürlüğü’nün verdiği izinin ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün verdiği ruhsatın iptali için iptal davaları hazırlıkları başlattığımızı, taşocağı açılsa bile işletme ruhsatının iptali için de davayı Güneşli ve Dikyamaç Köylüleri ile birlikte açacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

1426965754_mencuna-selalesi

Arhavi Doğa Koruma Platformu açıklamasının tam metni şöyle;

“ARHAVİ ÇİFTEKÖPRÜ VADİSİNDE YENİ BİR TAŞ OCAĞI DAHA AÇILMAK İSTENİYOR.

Arhavi’nin ana turizm alanı olan Kamilet Vadisi ve Mençuna Vadisi yolu üzerinde, Çifteköprü Vadisinden, Hatpek tarafından işletilen taşocağının hemen yanında ADSEL firması tarafından yeni bir taş ocağı açılmak üzere ruhsat alındığı öğrenildi.

Arhavi’de her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Mençuna Şelalesi ve Kamilet Vadisi yolu üzerinde bir tanesi Karayollarına ait bir tanesi de özel sektöre ait taşocağı halen iki adet taşocağı halen çalışmakta olup bu taşocakları etrafa çok büyük sıkıntılar vermektedir. Bu taşocaklarından karayolları tarafından açılan taşocağına karşı dava açılmış olup halen Rize İdare Mahkemesinde devam etmektedir. ADSEL firması tarafından üçüncü bir taşocağı daha açılmak üzere ruhsat alınarak işletme hazırlıklarına başlandığı öğrenilmiştir.

7611035

ADSEL firması daha önce de Dikyamaç köyü sınırları içerisinde bir taşocağı açmak üzere ÇED Gerekli Değildir kararı almış ve köylüler tarafından açılan dava sonucunda bu karar mahkeme tarafından iptal edilerek taş ocağı engellenmiş idi.

ADSEL firmasının yeniden bu sefer Güneşli Köyüne daha yakın bir yerde ama yine DİKYAMAÇ Köyü sınırları içerisinde kalan alan için ruhsat ve ÇED Olumlu kararı almış ve geçtiğimiz günlerde alanda ağaçlar kesilmiştir.

Arhavi Doğa Koruma Platformu olarak Çifteköprü Vadisi üzerinde taşocakları işletilmesini engellemek için tüm yasal girişimleri yapacağımızı, taşocağı için Orman Bölge Müdürlüğü’nün verdiği izinin ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün verdiği ruhsatın iptali için iptal davaları hazırlıkları başlattığımızı,taşocağı açılsa bile işletme ruhsatının iptali için de davayı Güneşli ve Dikyamaç Köylüleri ile birlikte açacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Daha önce de kamuoyuna yazılı açıklama ile duyurduğumuz gibi, ilçemizin taşocağından elde edilen kum, çakıl ve beton malzemelerine ihtiyacı olduğu açıktır.Fakat bu ürünlerin uygun yerlerde, meskün mahallerden, turizm alanlarından ve turizm alanlarına ulaşım yollarından, tarım alanlarından uzak bölgelerde, kimseyi rahatsız etmeyecek bölgelerde açılması gerektiği açık bulunmaktadır.

Arhavi Doğa Koruma Platformu olarak Çifteköprü yolunda yada uygunsuz yerlerde açılmaya çalışılacak tüm taşocaklarına karşı yasal mücadele yürüteceğimizi ve bu taçocaklarını engellemek için tüm gücümüz ile mücadele edeceğimizi kamuoyuna bir kere daha duyurmak istiyoruz. Çifteköprü yolu üzerinde hiç kimsenin boşu boşuna taşocağı açmak üzere hazırlık yapmamasını, gereksiz masraflar ile ÇED Raporu ve benzeri işlemler ile vakit kaybetmemesini, daha uygun yerlerde taşocağı açılabileceğini, fakat ADSEL firmasının şimdi açmaya çalıştığı yer ve benzeri yerlerde taşocağı açılmasına karşı mücadele sonuna kadar yürüteceğimizi kamuoyuna bir kere daha duyuruyoruz.

ÇİFTEKÖPRÜ VADİSİ TAŞOCAĞI VADİSİ OLMAYACAK.

ARHAVİ DOĞA KORUMA PLATFORMU”