(Kemal Özer / Evrensel – 17 Temmuz 2016)

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Kıl köyündeki Düzgün Baba Dağı’nda önceki gün sabah saatlerinde başlayan orman yangını geniş bir alana yayıldı.

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Kıl köyündeki Düzgün Baba Dağı’nda önceki gün sabah saatlerinde başlayan orman yangını söndürülmediği için geniş alana yayılarak devam ederken, önceki gün akşam saatlerinde HPG gerillalarının saldırdığı Kıl Köyü Jandarma Karakolundaki çatışmaların yaklaşık 3 saat boyunca devam ettiği belirtildi.

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Düzgün Baba Dağı çevresinde önceki gün sabah saatlerinde çıkan orman yangını akşama kadar devam etti. Kıl köyü yakınlarına ulaşan orman yangını orman işletmeye bağlı ekipler ve köylüler tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen durdurulamadı. Dün sabah saatlerinde ise yangının daha geniş bir alana yayılarak devam ettiği görüldü. Yangına yapılan müdahale yetersiz kalırken, yurttaşlar yangını söndürmek için çabalıyor.

Kıl köyünde oturan Kazım Taşkıran yangının çıkışını şöyle anlattı: “İlk önce danalar geldi. Yukardan çatır çatır yangın geldi. Tunceli Belediyesi ve orman işletmeden gelenler oldu. Söndürme yeterli değil. Gelen ekip çalışıyor ama ellerinden gelen o. Başka yapılacak bir şey yok. Batıda olsaydı bu yangını helikopterler, uçaklar havadan söndürürdü. Ama burası Dersim. Ne yapalım, kaderimizle baş başa duruyoruz” dedi.