(Diken – 19 Temmuz 2016)

Tayyip Erdoğan, darbe girişimine karşı düzenlenen gösterilerde konuyu Taksim’deki Gezi Parkı’na getirip, Topçu Kışlası’nın inşa edileceğini söyledi.

Üsküdar Kısıklı’daki evinin önünde konuşan Erdoğan, bundan önce defaatle toplantı ve gösteri yeri olmadığını savunduğu Taksim’deki kalabalıklara selam gönderip, ‘müjde’sinin olduğunu belirtti.

Erdoğan, şunları söyledi: “Taksim’deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak. Orada bir tarih müzesi yapacağız, bir şehir müzesi yapacağız. Bitmez, şu andaki Atatürk Kültür Merkezinin olduğu yere, yanındaki boşluk, arkasındaki boşluk tamamıyla orası yıkılacak ve Türkiye’nin ilk opera binasını da inşallah oraya yapacağız.”

Cami de yolda

Taksim Meydanı’na cami yapılacağını da söyleyen Erdoğan, “Bitmedi, üçüncü bir müjdemiz daha var Taksim’de, orada maksem var, maksem nedir biliyor musunuz? Suyun taksim edildiği yer, hani o böyle tarihi duvarlar var ya o duvarın tam arkasına da inşallah proje hazır Taksim Camisi’ni de oraya inşa edeceğiz. Taksim’in tamamını yayalaştıracağız. Bütün trafiği yerin altına alacağız. Taksim çok ciddi bir çekim merkezi haline gelmiş olacak. Bir kaç yıl içerisinde Taksim Meydanı bu kadar garip olmayacak, daha zengin olacak, daha güzel olacak, daha farklı olacak” diye konuştu.