(Sendika.org – 19 Temmuz 2016)

Diyarbakır’da 2013 yılında kalekol yapımını protesto eylemi sırasında 19 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın katledilmesi ve 8 kişinin de silahla yaralanması olayı ile ilgili olarak Jandarma Özel Harekat komutanı hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi

Lice’nin Kayacık Köyü’nde 28 Haziran 2013 günü düzenlenen kalekol protestosu sırasında Medeni Yıldırım vurularak katledildi. 8 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Olayla ilgili er 23 yaşındaki Adem Çiftçi hakkında, “Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan raporda Kayacık Karakol Komutanı, silah kullanma emri veren Jandarma Özel Harekat Tim komutanı ve karakolda görevli askerler hakkında soruşturma izni verilmesi istendi.

Lice Kaykamaklığı’nın izin vermesi üzerine iki rütbeli asker hakkında 2013 yılında başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yürüten savcı “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” ile suçlanan iki komutan hakkında takipsizlik kararı verdi.

Savcıdan, askerlerin sivillere ateş açmasına terör kılıfı

Şüphelilerin olay anında yasadan kaynaklı görevini ifa ettiğini belirten savcı, görev mahali nazara alındığında Lice’nin terör eylemlerinin yoğun yaşandığı bir coğrafya olduğunu belirterek kolluk güçlerinin kanun hükmü ve amirin emrini ifa hükmünde hareket ederek ateş edildiğini ifade ederek, Medeni Yıldırım’ın katledilmesine ve diğer sivillerin yaralanmasına kılıf uydurdu.

Kayacık Karakol Komutanı ve JÖH Tim Komutanı hakkındaki “Görevi kötüye kullanma” suçunun unsurlarının oluşmadığını belirten savcı, bu nedenle takipsizlik kararı verdi.

“Arkaları karakola dönükken ateş edildi”

Yaşanan olayda yaralanan Metin Bulut’un avukatı İmran Gökdere, takipsizlik kararına karşı Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Takipsizlik kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Gökdere şöyle dedi:

Olay yeri incelemesinde karakola yönelik silahlı bir saldırı yapıldığına dair bir tespite rastlanmamıştır. İçişleri Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan raporda ateşli silah kullanılmasının hukuka aykırı ve cezai sorumluluk gerektirdiği belirtilmiştir. Raporda yaralananların karakoldan uzaklaşırken, arkaları karakola dönükken ateş edildiği tespiti yapılmıştır