(TMMOB / 23 Temmuz 2016)

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 15 Temmuz darbesiyle birlikte Türkiye’nin içine girdiği kaotik duruma karşı evrensel ve hukuk değerlerinin güvence altına alınması talebinde bulunarak 24 Temmuz Pazar günü Taksim’de yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı. TMMOB yaptığı basın açıklamasında “Kahrolsun faşizm! Ne darbe, ne dikta, yaşasın bağımsız, demokratik, laik Türkiye” dedi.

TMMOB’un basın açıklaması şöyle: 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte ülkemizin içine sokulduğu kaotik durum, 12 Eylül faşizminin ürünü olan OHAL uygulamalarıyla sürmektedir. Mevcut durumdan çıkış, demokrasi, laiklik, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, yargıda bağımsızlığın sağlanması, evrensel hukuk ve adaletin tesisi ile mümkün olabilecektir. Emek ve demokrasi güçlerinin somut görevi budur.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği; darbeye, diktaya, faşizme, gerici karanlığa ve OHAL’e karşı bağımsız, özgür, demokratik ve laik bir Türkiye için 24 Temmuz’da Gezi direnişinin mekanı Taksim’de olacaktır.

Kahrolsun faşizm! Ne darbe, ne dikta, yaşasın bağımsız, demokratik, laik Türkiye!

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı