(KOS Medya – 27 Temmuz 2016)

Eskişehir Kalabak Ormanları’nda geçen yıl vatandaşların yaralı bulduğu 2 kara akbaba, tedavilerinin ardından doğaya bırakıldı

Eskişehir’de yaklaşık 10 ay önce biri yaralı diğeri de zehirlenmiş halde bulunan 2 adet ‘Kara Akbaba’ tedavileri yapılmak üzere Bursa’ya götürüldü. Bursa Celal Acar Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi yapılan kara akbabalar, Orman ve Su İşleri Eskişehir Şube Müdürlüğü ekiplerince önceki gün teslim alınarak yeniden Eskişehir’e getirildi.

ESKİŞEHİR'DE YAKLAŞIK 10 AY ÖNCE BİRİ YARALI DİĞERİ DE ZEHİRLENMİŞ HALDE BULUNAN VE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN 2 ADET ‘KARA AKBABA’, TEDAVİLERİNİN TAMAMLANMASININ ARDINDAN DOĞAYA SALINDI. (HAMZA YAZGAN/ESKİŞEHİR-İHA)

Fotoğraflar: DHA

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde istirahat ettirilen kara akbabalar, Anadolu Üniversitesi biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Yamaç tarafından üzerine GPS takılarak, Odunpazarı ilçesi Kalabak Mahallesi İdris Yaylası mevkisinde görevliler tarafından doğaya bırakıldı. Doç. Dr. Elif Yamaç gazetecilere yaptığı açıklamada, nesli tehdit altında bulunan kara akbabaların korunması gerektiğini söyledi

kara-akbabalar-dogaya-salindi-004

Yetkililer, Kara Akbaba’nın nesli tükenmekte olduğunu ve bu nedenle bu kuş türünün yaşam alanlarını izlemek için üzerine verici yerleştirerek doğaya bıraktıklarını belirtti.

eskisehirde-yaklasik-10-ay-once-biri-yarali-digeri-de-zehirlenmis-003

kara-akbabalar-dogaya-salindi-001