(Arhavi Doğa Koruma Platformu, 4 Ağustos 2016)

MNG Holding, Kavak HES projesi ile Kemerköprü, Konaklı ve Cumhuriyet mahallerini tahrip ettiği yetmiyormuş gibi, Kamilet Vadisi’ne de el attı. Arhavi’nin sahip olduğu en önemli doğal değerlerden biri olan Kamilet Vadisi, MNG firması tarafından Orta HES Projesi’ne ulaşım yolu yapılması amacıyla tahrip edilmeye başladı. Arhavili iş adamı Mehmet Nazif Günal, doğup büyüdüğü Cumhuriyet Mahallesi’nden sonra Kamilet Vadisini’ni de üç kuruş para uğruna tarumar etmeye başladı. MNG tarafından Orta HES projesine ulaşım yolu yapılmasına 2014 yılı Haziran ayında başlanmış ve o döneme yapılan müdahaleler sonucunda yol inşaatı imar planı olmadan yapılamayacağı gerekçesi ile durdurulmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde Orta HES projesine ulaşım yolu için imar planı yapıldı. Bu plan Arhavili İl Genel Meclis üyesi Hakkı Aytolan’nın yöresine ihanet eden oyu ile Artvin İl Genel Meclisi’nde kabul edildi.

4

Orta HES ulaşım yolu imar planının iptali için Rize İdare Mahkemesinde iptal davası açılmasına rağmen Rize İdare Mahkemesinin değişen yeni heyeti skandal bir karar ile bilirkişi incelemesi yapılmadan “bu proje hakkında ÇED Olumlu kararı vardır. Öyle ise imar planı da imar mevzuatına uygundur” şeklinde hukuk tarihine geçecek bir gerekçe ile davayı reddetti.

Rize İdare Mahkemesinin bu kararı sonrasında Mehmet Nazif GÜNAL vadide daha önce yayla yolu diye sahtekarlıkla yapmaya çalıştığı yol inşaatına şimdi HES yolu diye tekrar başlattı. Böylece 2011 yılında yapılan sahtekarlık da belgelenmiş oldu.

13912482_1975796392646600_2147467372279170600_n

MNG Holding’in patronu Arhavili Mehmet Nazif Gunal

Ulaşım yolu için verilen orman izninin iptali için açılan dava ile birlikte Orta HES projesinin imar planlarının iptali için açılan davalar halen Rize İdare Mahkemesi’nde devam ederken ve bu davalar sonuçlanmadan başlatılan yol inşaatı hemen durdurulmalıdır. MNG Kamilet Vadisi’ne uzanan ellerini çekmelidir.

2

Kamilet Vadisi korunarak tüm insanlığa bakir hali ile, dinlenme, hoşça vakit geçirme, organik balcılık vb. hizmet etmeye devam etmelidir. Kamilet Vadisi hakkında Artvin Çoruh üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan, vadinin endemik türlere ev sahipliği yaptığı ve mutlaka koruma altına alınması gerektiği yönünde raporlar bulunmaktadır. Kamilet Vadisi’nin koruma altına alınması için yapılan başvurular yıllardır maalesef Arhavi’den bazi hain muhtarların verdiği dilekçelerin de etkisi ile sonuçlandırılmamıştır.

1

Kamilet Vadisinde bölgeye özgü Şahinkaya Balı üretilmektedir.Başlatılan yol organik niteliği ile bilinen Şahinkaya Balını da tehdit etmektedir.

Mehmet Nazif Günal KAMİLET VADİSİ’NDEN ELİNİ ÇEK.

KAMİLET VADİSİ’NDE PLANLANAN HES PROJELERİ İPTAL EDİLMELİDİR!

gorse