(Diken, 6 Ağustos 2016)

Tarım arazilerine zarar vereceğini ve kendilerini kanser edeceğini belirttikleri taş ocağına karşı çıkan İzmir’in Çileme köyü ahalisi, traktörleriyle eylem yaptı.

DHA’nın haberine göre Menderes ilçesine bağlı Çileme köyünde dört yıl önce köylülerin mücadelesi sonucu mahkeme kararıyla durdurulan taş ocağı, bir buçuk ay önce yeniden faaliyete geçirildi.

Karara tepki gösteren köylüler, taş ocağının bulunduğu Şipeler Tepesi’ne giderek eylem yaptı.

Muhtar Ömer Çantalıoğlu, bölgenin en önemli tarım arazilerine sahip olduklarını, taş ocağının bulunduğu küçük tepenin de ovalarındaki tek yükseklik olduğunu söyledi.

traktor

‘Yer üstüne de yer altına da zarar’

Çantalıoğlu şunları kaydetti: “Bölgemiz seracılığın yanı sıra mısır, meyve, sebze yetiştiriciliğinde de önemli bir yerde. Biz bu ocağı istemiyoruz. Çünkü mıcır elde edilmesi sırasında çok büyük oranda toz çıkıyor. Bölge tamamen tozla kaplanıyor. Bu tozlar ovaya yayıldığı zaman bizlerin sağlığı için zararlı çünkü kanserojen etkisi var. Ürünlerimiz için zararlı, onların büyümesini gelişmesini engelleyecek. Bu yer üstündeki zararı, bir de yer altı su kaynakları var. Dinamit patlatmalarıyla da, yeraltı su kaynaklarına büyük zarar verecek. Bu nedenle tüm yetkililere sesleniyoruz. Bu ocak bir an önce kapatılmalı.”

Çilemeliler, şirketin aldığı açma ruhsatının hatalı olduğunu savunarak yeniden dava açacaklarını da söyledi.