(Damla Uludağ, Hasret Gültekin Kozan / Evrensel, F: Ali Tahir Kaya – 12 Ağustos 2016)

Osmangazi Köprüsü’nün bir ayağının bulunduğu Dilovası’nda halk, sahil şeridinin kullanılamaz hale gelmesinden şikayetçi.

Yüksek geçiş ücretleri ve devletin, dolayısıyla halkın sırtına bindireceği yükle tartışma konusu olan Osmangazi Köprüsü’nün bir ayağı da Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde. Sık sık çevre kirliliği, kanser ölümlerinin çokluğu ve sanayinin gün geçtikçe artmasıyla gündeme gelen Dilovası şimdi de Osmangazi Köprüsüyle gündemde. Halk köprünün Körfez’in iki yakasını birbirine bağlamasından memnun olsa da, köprünün ayaklarının altında kalan sahil şeridinin de kullanılmaz olmasından şikayetçi. Osmangazi Köprüsü’nü ve Dilovası’na etkilerini, Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği Başkanı İsmail Sami, Diliskelesi Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Elibol ve Diliskelesi Mahalle Muhtarı Mehmet Özay ile konuştuk.

“Osmangazi Köprüsü Dilovası halkı için ne ifade ediyor” diye sorduğumuz Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği Başkanı İsmail Sami, “Köprünün gelmesiyle bizim için bir şey fark etmedi. Bu sanayiden, bu tozdan, bu pislikten kurtulmadığımız sürece bize zaten gün yüzü yok. Köprü görüntü açısından iyi olmuş olabilir ama bizim insanımız buradan faydalanamıyor. Ne bir sahil var insanlarımız gezsin çay içsin, ne de başka bir yararı. Sadece üstünden araçlarımız ile geçebiliriz ama o da tabi maddi açıdan bütçemizi zorlayan bir durum” diyor.

Birçok sorunları olduğunu dile getiren Sami “Çalmadık kapı bırakmadık. Artık Dilovası’nda radikal eylemler yapılmalı. 1987’de Dilovası Belediyesi kuruldu, o günden bu güne arsalar parsel parsel sanayiye devredildi. Burada artık yetkililerin ufak tefek gülücüklerine, çözümlemelerine ve ‘Sorunları gidereceğiz’ söylemlerine yer yok. Üstte Kömürcüler OSB, İzaydaş’ın kokusu, aşağıda karma bir OSB. Konuşurken bile nefes darlığı çekiyoruz. Somut adımlar bekliyoruz” dedi.

KÖPRÜYLE, BALIKÇI ALANLARI DARALDI

Osmangazi Köprüsü’nün yapımı ile balıkçı alanları da daraldı. Diliskelesi Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Elibol, “Yıllar önce bizim burada kilometrelerce sahilimiz vardı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme’sinde de geçen tarihi bir iskelemiz vardı. Fakat çarpık sanayileşmeden dolayı bunların hepsi yok oldu” diyor. Kilometrelerce sahilden kendilerine kalan alanın 80 metrelik bir alan olduğunu söyleyen Elibol, “Bu alanı da kaybetmemek adına derneğimizi kurduk. Buradan sanayicilerin değil vatandaşlarımızın faydalanmasını sağlamak istiyoruz. Denizle iç içe yaşıyoruz ama denizden yararlanamıyoruz. Sadece Diliskelesi’nin nüfusu 11 bin, Dilovası ile birlikte 48-50 bin nüfusumuz var. Osmangazi Köprüsü yapıldı ama bunun bize bir değer kattığını düşünmüyoruz. Yetkililerden isteğimiz, bu bölgenin sosyal tesisler alanına dönüştürülmesi” dedi.

KÖMÜR TOZUNU DENİZE DÖKÜYORLAR

Sanayiye karşı olmadıklarını, Dilovası’nın sanayiye doyduğunu söyleyen Elibol, “İstiyoruz ki çocuklarımıza güzel günler bırakalım. Halk çocuklarıyla balığa çıkıyor. Ama bu sayı çok az. Çünkü yeterli alan yok ve denizimiz kirli. Hemen yanı başımızda sanayiciler kömür tahliyesi yapıyor, tozu denize dökülüyor. Yetkili birimlere şikayet etsek de bunların önlem alınmıyor” dedi.

BURADA BİR SAHİL OLSUN, VATANDAŞ GEZSİN, DİNLENSİN İSTİYORUZ

Osmangazi Köprüsü’nün halka getirisi olacağını düşündüğünü belirten Diliskelesi Mahalle Muhtarı Mehmet Özay ise “Ama burada bir sahil olsun istiyoruz, vatandaşlarımız gezsin, dinlensin. Vatandaş sanayicinin sahilimizi zapt etmesinden bıktı. Koca bir ilçeyiz, hiçbir sosyal faaliyetimiz yok. İstiyoruz ki diğer denize kıyısı olan şehirlerimizde ki gibi Dilovası’nın da parmakla gösterilecek bir sahili olsun. Günde binlerce insanımız buraya gelse, denize girse, gezse; sanayici bu durumda istediği gibi denizi kirletemez. O zaman eminim ki daha güzel artıları olur” diyor.
Bayramın ikinci günü Başbakan Binali Yıldırım’ın köprünün Dilovası tarafında açılan alışveriş merkezini ziyarete geldiğini ve kendisiyle görüşme fırsatları olduğunu söyleyen Muhtar Mehmet Özay, “Kendisinden iki konuda söz istedik. Diliskelesi halkının 2B sıkıntısı var, onun giderilmesini istedik. Köprüyle birlikte 2B arazi fiyatlarının artacağından çekiniyoruz ama Başbakan fiyatlarının artmayacağı sözünü verdi bize. Diğer talebimiz ise köprünün Dilovası ayağının halka açık olmasını ve sahilimizin uzatılarak, geliştirilmesini istedik. Başbakan ise yanındaki yetkililere talimat verdi.
Burasının istediğimiz şekilde yapılacağı sözünü aldık” dedi.