(bodrumaktif, 19 Agustos 2016)

Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda, Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş. tarafından yapılması planlanan marina projesi için, ÇED süreci 29 Ağustos’ta doluyor.

Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanan duyurusu şöyle:

“MUĞLA ili BODRUM, ilçesi YALIKAVAK MAHALLESİ mevkiindeki AKSOY BODRUM TAŞINMAZ YATIRIMLARI A.Ş. tarafıdan yapılması planlanan KIYI DÜZENLEME, DOLGU VE İSKELE projesi ile ilgili olarak MUĞLA Valiliğimize sunulan dosyayı PTD Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur. 29.07.2016″

tilkicik-koyu-500x330

Geçtiğimiz yıllarda Tilkicik Koyu’nda yüz binlik planlarda yeşil alan olarak işaretlenen, ancak ilerleyen yıllarda yapılan imar değişikliği ile imara açılan ve Aksoy A.Ş. tarafından karada yapılan inşaata ilave olarak, şimdi de “mini” olduğu söylenen marina için firmanın  Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiği proje dosyası değerlendirilerek uygun bulunmuş ve 29.07. 2016’da Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlatılmış bulunuyor.

“BAŞKAN KOCADON DA KARŞI”

Cennetköy Yönetim Kurulu üyeleri Hayri İnönü, Gülsüm Azeri ve Murat Kaynar , Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u 6 Ağustos’ta ziyaret ederek marina ile ilgili tüm koy sakinlerinin endişelerini paylaştılar.Toplantı sonrası ” Mehmet Başkan, Bodrum yarımadasında deniz üzerindeki tüm yapılaşmaya karşı olduklarını belirterek sonuna kadar yanımızda olduklarını bildirdi. Bodrum Belediyesine teşekkürlerimizle.” diyerek çekincelerini, sosyal paylaşım sitesinden şöyle ifade ettiler:

tilkicik.jpg2_

“Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş. bu güzel koyların koruma altında olan hassas türlerden POSİDONİA OCEANİCA çayırlarıyla kaplı olduğunu bilmiyor galiba. Korkunç bir dolgu gerektirecek marina projeleri mevcut bitkilere çok ağır bir zarar verecek olup kademe kademe yok olmalarına neden olacaktır. Lütfen tabiata saygı. Lütfen biz çevre dostlarını dinleyin Aksoy Grubu. Burada yapılması ön görülen 150 yatlık marina için çok ciddi bir deniz dolgusu ve dalgakıranlar gerekiyormuş. Bu, denizimizin bitmesi demektir. Sizleri marinaya karşı çalışmalarımızda bizlere destek vermeye davet ediyoruz. Teşekkürler.” Bodrum Tilkicik Koyları Girişimi