(KOS Medya – 30 Ağustos 2016)

Bu yılın başından beri peyzaj düzenlemelerinin yapıldığı, baştan aşağı şantiye alanına dönen Fethi Paşa Korusu’nda çevre düzenlemesi adı altında çok sayıda ağacın kesildiği gözlemlendi. Bu esnada korunun hemen yanında yer alan, Cengiz İnşaat’ın “0” liraya aldığı Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün arazisinde ağaç kesimi devam ediyor.

cengiz4

Çevre Düzenlemesi Kandırmacası

Üsküdar’da bulunan Fethi Paşa Korusu’nda 2016 yılının ilk aylarından bu yana devam eden çevre düzenlemesinde yalnızca kaldırımların ve yürüyüş parkurlarının yenilenmediği, deniz manzarası uğruna birçok ağacın kesildiği anlaşıldı. Mahalleliden aldığımız duyumlar ise bir süredir saat 22.00’dan sonra korudan testere seslerinin geldiği ve ağaçların geceleri kimse yokken kesildiği.

Fethi Paşa Korusu’nun bitişiğinde bulunan, 2013 yılında Mehmet Cengiz’e bedelsiz şekilde satılan ve 2015 yılında yanarak kül olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün arazisinde yangının ardından hızla iş makineleri çalışmaya başlamıştı. Köşkün restorasyonunun yapılacağı söylenen alanda gözlerden kaçmayan bir detay ise köşkün asıl bulunduğu yer yerine inşaatın çok daha aşağıda başlaması.

Şimdiye kadar kesilen ve yığılmış şekilde bulunan ağaçlar ise yapılan ağaç kıyımını gözler önüne seriyor.

cengiz tabela

Kaçak Villalarıyla Meşhur Mimar

Konuyla alakalı bir diğer önemli nokta ise restorasyonun mimarının “Boğaz’ın kaçak mimarı” adıyla anılan Fuat Kaplan olması.

2013 yılında çıkan haberlere göre Fuat Kaplan İstanbul’da Boğaz manzaralı kaçak villa inşaatını koordine etmekle suçlanan eski Boğaziçi İmar Müdürü Mehmet Kahveci ile beraber hareket ediyordu. O yıl Mehmet kahveci ve projelerde adı geçen üç mimar çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

cengiz3 cengiz2 cengiz1 cengiz kesilmiş ağaç yığını