(Sendika.org – 1 Eylül 2016)

Karaköy sahilini kapatacak Galataport projesi için 6 Türk bankası, 1 milyar 20 milyon euro’luk finansmana imza attı. Proje için finansman sağlayan bankalar arasında, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in “mega projelere” finansmanları nedeniyle kredi görünümünü düşürdüğü iki de kamu bankası var: Ziraat Bankası ve TSKB

Karaköy sahilini kapatacak Galataport projesi için 6 Türk bankası, 1 milyar 20 milyon euro’luk finansmana imza attı. Proje için finansman sağlayan bankalar arasında, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in kredi görünümünü düşürdüğü iki de kamu bankası var: Ziraat Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB).

“Mega projelere” milyarlarca devlet garantisi

Fitch, 25 Ağustos’ta yaptığı açıklama ile söz konusu bankaların görünümü “durağan”dan “negatif”e çevirmiş, gerekçesini de “Devletin destek sağlama yeterliliği konusundaki bozulma riskinin artması” olarak açıklamıştı.

Fitch, Hazine’nin kamu bankalarına sağladığı destek konusunda neden kuşkulu olduğuna dair açıklamada bulunmasa da Çiğdem Toker, 29 Ağustos tarihli yazısında söz konusu kamu bankalarının AKP iktidarınca Hazine garantisi verilen “mega projeler”deki rolüne dikkat çekmiş, bankalardan sağlanan finansmanda yükün Hazine sırtına binmiş olmasının bir bozulma endişesi yaratmış olabileceğini söylemişti.

Bilindiği gibi, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeline göre yaptırılan ve “devletin kasasından bir kuruş çıkmayacağı” ilan edilen 3. Köprü finansmanında imzalanan kredi sözleşmesinde 2.3 milyar dolar tutara imza atan 7 bankanın üçü kamu bankasıydı: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank.

Bu üç kamu bankası, sadece 3. Köprü değil, 3. Havalimanı finansmanında da başat bir rol ve paya sahip. Yine “devlet kasasından bir kuruş çıkmayacağı” söylenen 3. Havalimanı için bu bankaların üstlendiği toplam tutar, 3.5 milyar euro olarak açıklandı.

YİD projelerinde Hazine garantisi yerine borç üstlenimi düzenlemesinin yapıldığını projeler ise Avrasya Tüneli, 3. Boğaz köprüsü dahil Kuzey Marmara Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü dahil, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu.

400 bin metrekare inşaat, denize dolgu

Yüzde 81’i Doğuş Grubu, kalanı Bilgili Holding ortaklığıyla gerçekleşecek proje için dün (31 Ağustos) yapılan imza töreninde konuşan Doğuş Grubu’nun Başkanı Ferit Şahenk’in, “Eşsiz İstanbul’un simgesel projesi olacak” dediği Galataport, tarihi yarımadanın karşısındaki Karaköy ve Salıpazarı’nın çehresini tamamen değiştirecek.

“Galataport” olarak bilinen Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı Projesi, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridini kapsıyor. İnşaat alanı ile birlikte proje kapsamında ortalama 400 bin metrekarelik alanda inşaat yapılacak, Karaköy rıhtımı ve Salıpazarı rıhtımı önüne de dolgu yapılarak en az 10 metre genişliğinde kazıklı rıhtım inşa edilecek. Otel, ofis, restoran ve mağazalar ve terminal binasından oluşan proje için kültür varlığı olarak tescilli binalar mağaza ve restorana dönüştürülecek. Proje kapsamında süren inşaatta geçtiğimiz günlerde Karaköy Salı Pazarı’nda bulunan ve birinci derece tarihi eser niteliği taşıyan Karaköy Denizcilik İşletmeleri Binası’nda yangın çıkmış, yangın uzun süre söndürülememişti.

Kredi görünümü düşürüldü, başarı iddiasında bulundu

Finansman imza töreninde Şahenk, “Galataport’un finansmanı Türkiye’nin gücüne inancın en önemli göstergesi, finansmanın 6 Türk bankası tarafından sağlanması çok önemli” derken finansör bankaların müdürleri de “projede yer almaktan duydukları gurur ve mutluluğu” anlattı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise Türk bankacılık sektörünün çok önemli sınavları başarıyla verdiğini iddia etti.

Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, TSKB ve Finansbank’ın oluşturduğu konsorsiyumla imzalanan anlaşma 3,5 yıl anapara geri ödemesiz yatırım dönemi olmak üzere toplam 14 yıl vadeli olarak imzalandı. Toplam 4.5 milyar liralık yatırım planlanan Galataport’a sağlanan finansman, Yapı Kredi 275 milyon euro, Garanti Bankası 255 milyon euro, İş Bankası 150 milyon euro, Ziraat Bankası 130 milyon euro, TSKB 110 milyon euro, Finansbank 100 milyon euro şeklinde oluştu.