(İsyandan – 6 Eylül 2016)

Brezilya’nın en büyük toprak hakları hareketinden yüzlerce protestocu, 120 bin topraksız aileye ekilebilir tarım arazisi verilmesi ve diğer reformların gerçekleştirilmesi talebiyle 5 Eylül Pazartesi günü, başkentte bulunan hükümet binasını işgal ettiler.

mst_hukumet_binasi_isgal_1

MST yaptığı açıklamada, diğer çiftçi grupları ile Brezilya’nın Topraksız İşçiler Hareketi (MST)’nin protesto çığlıklarının birleşerek Brasilia Merkezi Planlama Bakanlığı bürosunun işgal edildiğini duyurdu.

MST, ülke genelindeki çeşitli kamp yerlerinde yaşayan 120 binden fazla aileye acil olarak toprak verilmesini talep ettiklerini belirtti.

Kanada’daki Windsor Üniversitesi’nde 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre, Güney Amerika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Brezilya’da ülke genelinde beş milyon civarında topraksız aile bulunuyor. Aynı çalışma ülke topraklarının yaklaşık yüzde 45’inin, Brezilya nüfusunun yüzde birine ait olduğunu söylüyor.

Protestocular çiftçiler için daha fazla teknik desteğin yanı sıra yeni hükümetin, toprakların yabancılara satışını sınırlandıran yasanın kaldırılmasına yönelik planının da iptalini talep ettiler.

MST, “Yabancılara gelişigüzel toprak satışı, bizim ulusal egemenliğimize karşı bir tehdit,” diyor.

MST’nin ofis işgali de dahil olmak üzere son günlerde Temer karşıtı gösteriler artarak yayılmaya devam ediyor.

mst_hukumet_binasi_isgal_6

Kaynak: Bu haber http://news.trust.org/item/20160905171009-ukkov/ sitesinden derlenmiştir.