(Fatih Kıyman / BirGün – 8 Eylül 2016)

Senelik olarak hazırlanan ‘Yaşanabilir Şehirler’ raporunda İstanbul, yetmiş şehir arasından ancak elli birinci sıraya girebildi. Rapora göre, en yaşanabilir kent ise Hong Kong şehri oldu

The Economist dergisinin senelik olarak hazırladığı “Yaşanabilir Şehirler” raporuna göre betona teslim edilen İstanbul, 70 ülkenin şehirlerini kapsayan listede ancak 51. sırada yer bulabildi. İstanbul’u 52. sırada Mumbai ve 53. sırada Kazablanka takip ederken, Suriye’nin Şam şehri İstanbul’un yalnızca 8 sıra gerisinde 59. sırada. Listenin başında ise 1. sırada Hong Kong, 2. sırada Amsterdam ve 3. Sırada Osaka yer aldı. The Economist dergisinin bilimsel araştırma ve raporlar hazırlayan “Intelligence Unit” birimi tarafından yayınlanan yıllık raporun oluşturulmasında çeşitli yaşamsal, iklimsel ve altyapısal kriterler dikkate alınıyor. Bu kriterler arasında kültür, çevre, sağlık gibi unsurların yanı sıra şiddet, terör ve suç olayları bulunuyor. Rapor, aynı zamanda sansür ve yolsuzluk gibi toplumsal yaşam kalitesine etki eden siyasi unsurları da hesaba katıyor.

Yeşil alan oranı ülkelerin gerisinde
İstanbul’un gitgide düşen yaşam kalitesi geçtiğimiz aylarda Dünya Şehirleri Kültür Forumu’nun (WCCF) derlediği rakamlarla gündeme gelmişti. %2’lik yeşil alan oranıyla dünya şehirlerinin çok gerisinde kalan İstanbul’da, her 100 bin kişiye düşen kütüphane sayısı ve yaratıcı sektörlerde çalışan nüfus oranı gibi rakamların da endişe verici derecede düşük olduğu göze çarpmıştı.