(Sendika.org – 14 Eylül 2016)

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz enerji yatırımı yapacak sermayeye seslenerek, izin süreçlerinin “sadeleşeceğini” ve şirketlerin bazen 70’i aşkın kurumdan izin almak zorunda bırakılmadan yatırım izninin tek merkezden verileceğini duyurdu

AKP iktidarı, hükümet kurulur kurulmaz Berat Albayrak eliyle Meclis gündemine getirilen ve enerji alanındaki yağmayı, kayıp-kaçak soygununu, kamu denetiminin ortadan kaldırılmasını yasalaştıran torba yasayı geçirmişti.

Diğer yandan haziran ayında da 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’na getirilen madde ile, “Yenilenebilir enerji kaynakları” alanı olarak belirlenen alanlarda kamu veya özel mülkiyet olmasına bakılmadan, kullanım ve verimliliği etkileyecek imar planlarının yapılamayacağı öngörülerek acele kamulaştırma yapılabileceği hükümleri kararlaştırıldı.

Halihazırda yaşam alanlarını gözetmeden enerji santrallerine verilen lisanslar, ülkenin dört bir yanında halkın mücadelesi ile karşılaşırken, hukuksal olarak yürütülen mücadeleler ile yaşam alanlarının yok edilmesi, doğanın rant hırsı ile tahrip edilmesi engellenmekteydi.

Çıkartılan yasa ve yapılan düzenlemeler ile artık enerji alanında hukuksal engeller ortadan kaldırıldı.

Hürriyet gazetesine konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerjide yatırım yapacak sermayeye bunun müjdesini izin süreçlerinin sadeleştirileceğini söyleyerek verdi. Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin çok uzun olduğunu ve şirketlerin bazen 70’i aşkın kurumdan izin almak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, “Orada şimdi yeni bir bakış açısı geliştiriliyor. Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz. Olması gereken de bu. Yatırımcıya lisansı veriyoruz. Ondan sonra yetiştiremiyor. Enerjide bunu yaptığımız takdirde bu diğerlerine de örnek olur” şeklinde konuştu.

“Yatırımcıyı üzmememiz lazım”

EPDK Başkanı Yılmaz, kurum olarak her zaman yatırımcının yanında olduklarını vurgularken şunu söyledi: “Yatırımcı eğer kendi imkânları ölçüsünde ufak da olsa bir şekilde bir yatırım yapmışsa, ben hiçbir zaman o yatırımı görmemezlikten gelemiyorum. Her zaman onu görüyorum ve mümkün olduğunca o yatırımı koruyorum. Çünkü o yatırımları korudukça, yatırımcıları daha büyük yatırıma teşvik ve ikna edebiliyorum. İptal eden, cezalandıran bir kurumdan öte, insanların önünü açan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Bunda da ciddi mesafe aldığımızı görüyoruz. Yatırımcıyı üzmememiz lazım.”

Yılmaz’ın açıkladığı, bu sıralar yabancı yatırımcıların Türkiye enerji sektöründe ciddi şekilde yatırım fırsatı aradıklarını, geçtiğimiz da hafta Çin ve Alman gruplarla görüştüklerini dile getirmesi bu düzenlemelerin kimin için olacağının da göstergesi.