(Diken – 17 Eylül 2016)

Muğla’nın Bodrum ilçesinde dün akşam saat 20.00 sularında başlayan ve yerleşim yerlerine 50 metre kadar yaklaşan yangın 12 saatlik çalışmanın ardından söndürüldü.

DHA’nın haberine göre yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü; önce makilik ardından da ormanlık alana bodrum-yangin-3sıçradı. Çöplük alanına 200 metre mesafedeki evlere 50 metre kadar yaklaşan yangına Orman Bölge Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi, 3 arazöz, 15 orman işçisi, 8 itfaiye aracı ile 3 iş makinesi müdahale etti.

12 saat sonra yangın kontrol altına alınırken yaklaşık 1 hektarlık çöplük alanın yanında 1 hektarlık makilik ve ormanlık alanın zarar gördüğü belirtildi. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yangının, Bodrum’dan Torba’ya giderken çöplük alanda meydana gelen patlamayla başladığı belirtildi. İtfaiye ekipleriyle birlikte yangına müdahale eden Kumbahçe Mahallesi muhtarı Ahmet Öztürk, “Patlamanın ardından bir anda alevler yükseldi ve saatteki hızı 60 kilometreyi bulan rüzgar ile birlikte büyüdü. Bu şiddetteki rüzgar eğer ters yönde etseydi Bodrum Yarımadası’nda ne orman, ne ev kalırdı” diye konuştu.

bodrum-yangin-7