(Diken – 19 Eylül 2016; Fotoğraflar: DHA)

Mersin’in Tarsus ilçesinde Seyhan Nehri’nin denizle buluştuğu noktada binlerce balık sahile vururken toplu ölümlerin son aylarda dördüncü kez tekrarlandığı belirtildi.

DHA’nın haberine göre aldığı ihbar sonrasında olay yerine giden Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı ve Fahri Av Müfettişi Tufan Dokucu, Seyhan Irmağı’na karışan zehirli atıkların toplu balık ve deniz canlıların ölümüne neden olduğunu aktardı.

Dokucu ile beraber bölgede incelemelerde bulunan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise yöre halkının konuyla ilgili araştırmalarını paylaştı.

mersin-balik2

Atıcı, ekolojistlerin, “Adana’da bulunan birçok atık su arıtma tesisi çalıştırılmıyor, bu da toplu balık ölümlerine neden oluyor” iddiasını tekrar ortaya atarak şöyle konuştu: “Aslında iddia olmaktan öte bir tespit haline gelmiştir. Çünkü buradaki doğa dostları balık ölümlerini böyle görünce, kendi ceplerinden ödedikleri paralar ile tahliller yaptırmışlar. Bu tahlil sonuçlarında Adana’daki arıtma tesisinden, sözüm ona arıtılmış suyun bırakın içilmeyi el bile değmeyecek kadar kirli olduğuna dair raporları almışlar. Bu raporları Tarsus Kaymakamlığına, Mersin Valiliğine, Adana’daki yetkililere vermelerine rağmen hiçbir işlem yapılmamış. Burada milyonlarca balığın öldüğünü gözümüzle görüyoruz.”

‘Ucu nereye giderse gitsin peşini bırakmayacağız’

Toplu canlı ölümlerine sebep olanları ‘katil’ diye niteleyen CHP’li vekil, arıtma tesislerinin ‘kar etmek’ için çalıştırılmadığını vurgulayıp şöyle devam etti: “Bu işin sorumluları Çevre ve Şehircilik Bakanlığından başlamak üzere bu denetimleri yapmadıkları için Adana ve Mersin Valiliği başta olmak üzere Adana ve Mersin Büyükşehir Başkanlıkları başta olmak üzere işin ucu nereye gidiyorsa kime dayanıyorsa, ne oluyorsa olsun peşini bırakmayacağız. Bu katillerinden öldürdüğü milyonlarca balığın, öldürdüğü onlarca kaplumbağanın hesabını sormakta benim boynumun borcu olsun.”