Haber

Published on Eylül 22nd, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

“Reddi hakim” talebi sonrası Artvin: Kazanacağız, buradan çekilmek zorundalar

(Sendika – 22 Eylül 2016)

Cerattepe’de çıkarılmak istenen madenin karar duruşması diye gittiğimiz ancak mahkeme heyetinin ve koşullarının adil yargılamayı engelleyeceği gerekçesiyle “reddi hakim” talep edilen davasının ardından Artvin’deyiz. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Yönetim Kurulu üyesi ve davanın avukatlarından Bedrettin Kalın’la davayı değerlendirdik ve Artvinli’ye nihai kararlarını tekrar sorduk

Etrafı dağlarla çevirili kendisi de bir tepeye kurulu Artvin’in kent merkezinden yağmurlu bir günde Cerattepe’ye doğru bir araçla yola koyulduk. Karadeniz’in bir günü bir gününe tutmayan havasında bir önceki günkü güneşli havadan eser yok. Cerattepe için kurulan nöbet alanına çıktıkça sis de yağış da orman da arttıkça artıyor. Yolda çıkarken arabadakiler 254 gün boyunca tutulan nöbetin anılarını anlatıyor, şubat ayında jandarma ve polis eşliğinde gelen Cengiz Holding’e karşı günler süren direnişin kritiğini yapıyor. Bir yandan nöbet alanına kulübenin, tuvaletin nasıl kurulduğundan bir yandan karlı nöbet günlerinde kulübeye çıkmak için verdikleri uğraştan bahsediyorlar.

Yukarı doğru çıkarken her yer tanıdık geliyor, tıpkı kent merkezinde karşılaştığımız insanları aylardır tanıdığımızı sanmamız gibi. Onlar bizi tanımasa da biz onları tanıyoruz. Videolarından, fotoğraflarından hatırladığımız insanlar gibi Cerattepe’nin yolları da tanıdık geliyor. Kadınların karlı bir günde nöbeti devralmaya giderken fotoğraf çektirdikleri viraj, yolu kapatan kepçenin olduğu nokta, kolluk kuvvetlerinin gaza boğduğu düzlük, ilk barikatın kurulduğu yol ayrımı, kadınların barikata yüklendiği hastane caddesi, onlarca arabanın dizildiği yol..

Yarım saatlik bir sürüşten sonra Cerattepe mevkiine çıkıyoruz. Pankartların kaldırıldığını gören Nur Neşe Karahan bizim geldiğimizi görerek nöbet tuttukları araçtan inen jandarmaya ne olduğunu sordu, yanıt “Emir var” oldu. İlk icraatı kentte bir aylık eylem yasağı ilan etmek olan yeni atanan Artvin Valisi’nin sonraki icraatı da daha hiç gidip görmediği Cerattepe’deki pankartları söktürmek olmuş. Tıpkı bir esnafın ışıklı tabelaya yazdırdığı “Gelin birlik olalım, Artvin’e sahip çıkalım” yazısını sildirdiği gibi. Oysa ki Artvin’de birçok esnafın camında zaten “Madene hayır” afişleri asılı.

20160921_134925

Cerattepe mevkiindeki nöbet kulübesini geziyoruz. Kilitli bıraktıkları kapısı açık ama her şey yerli yerinde. Her gelen bir iz bırakmış kendinden kulübeye; adını yazan, duvar yazısıyla şirkete meydan okuyan, yürekli şiirler kazıyan… Jandarma Özel Harekat’ın nöbet tuttuğu alanı da nöbet kulübesini de çekmek yasak.

Karahan sohbet sırasında duruşma günü ve öncesinde yaşananları anlatırken bir yandan da bitki örtüsü ve bölgenin tarihine dair de bilgiler verdi. “Ne yapacaksınız?” sorusuna yanıtı hiç tereddütsüz “Gidecekler” oldu. Röportajın ardından aşağı doğru inerken devasa büyüklükteki maden sahası daha net görülüyor. Gözünüzle tek seferde göremeyeceğiniz kadar geniş bir alanda arıcılıktan balıkçılığa, yüzlerce endemik türden hayvanlara varıncaya kadar her şey yok olma tehdidi altında. Artvin’de madene karşı mücadele yaşamsal bir dava çünkü maden geldiğinde Artvin ortadan kalkacak.

 

Karahan’ın ardından derneğin avukatı ve aynı zamanda yürütme kurulu üyesi olan Bedrettin Kalın ile adliyede görüştük. Kalın, belki de kaç yüzüncü defa anlattığı dava sürecini bir kez daha anlattı bizlere. “Reddi hakim” talebinin ardından duruşmanın ne olacağını aktaran Kalın, talebin bir üst mahkeme olan Samsun İdare Mahkemesi’ne gönderileceğini ve orada görüşüldükten sonra üç ihtimalin olduğunu söyledi. Mahkemenin; reddi hakim talebini kabul edebileceğini ya da etmeyerek dosyayı geri gönderilebileceğini aktardı. Bunun sonucunda da mahkeme heyetinin; yeni bir duruşma tarihi atayabileceğini ya da 5 saat boyunca adeta bir ders gibi yaptıkları savunmalarını da göz önüne alarak bir karar verebileceğini belirtti.

Şimdi Cerattepe’de hukuki süreç idare mahkemesinin kararını bekliyor, fiili süreç ise kararlılığından hiçbir şey kaybetmeden yoluna devam ediyor.

Geldik, gezdik, gördük. Kazanacaklar…

20160921_135324_hdr-e1474529527316

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑