(Diken – 22 Eylül 2016)

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde öğleden sonra etkili olan şiddetli yağmurun ardından derelerin taşması meydana gelen sel sonucu iki kişi hayatını kaybetti.

Sabah saatlerinde başlayan ancak ilerleyen saatlerde etkisini artıran şiddetli yağmur nedeniyle Ağasar deresi ile bazı küçük dereler taştı, ilçe merkezinde çok sayıda ev ve işyerinin bodrum ve giriş katlarını su bastı.

Elektriklerin kesik olduğu ilçede, yağışın kesilmesi sonrasında Trabzon Büyükşehir ve Beşikdüzü Belediyesi iş makineleri tıkanan menfezleri açmak ve biriken suları temizlemek için çalışma başlattı.

Dolanlı köyünde toprak altında kalan 58 yaşındaki Dürdane Dübüş ile Ağaçlı köyünde çöken evin altında kalan 55 yaşındaki Fatih Oğuzhan hayatını kaybetti.

trabzon-sel

‘Yağışın süreceği söyleniyor’

Şiddetli yağış ve su baskınlarını sonrası ilçede acil durum ve kriz merkezi oluşturulurken, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, bölgede bulunduğu incelemelerin ardından bir açıklama yaptı.

Yavuz şöyle konuştu: “Edinilen verilere göre beş saat içinde normalin dört katı yağışı aldık. Bu nedenle ilçede su basmaları ve birkaç okulda öğrencilerimizin mahsur kalması olayını yaşadık. Olay sonrası tüm yetkili birimler seferber oldu. Tedbir amacıyla merkeze elektrik veremiyoruz. Diğer çökme ve tehlikelerin giderilmesi için tüm ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yağışın süreceği söyleniyor. Ancak yağışın doğu ilçelerine kayacağı yönünde meteoroloji verileri var.”

trabzon-dort