(KOSMedya; Foto: Bakırtepe Çevre Platformu – 26 Eylül 2016)

Bakırtepe Çevre Platformu bugün Kangal’da Demir Export A.Ş. şirketi aleyhine suç duyurusunda bulundu. Demir Export A.Ş. şirketi, ÇED izni dışında, Nevşehir, Avanos’tan cevher getirerek Bakırtepe’de işleyerek suç işliyor.

b2

Dün Elkondu Köyü’nde köylülerin, muhtarların ve bazı köy dernek başkanlarının katıldığı 40 kişilik bir toplantı yapılmış ve Bakırtepe’nin sorunları görüşülmüştü. Toplantıda alınan karar üzerine bugün köylüler, madenin girişine giderek Nevşehir’den getirilen maden cevheri kamyonlarını tespit etmeye çalıştılar. Köylülerin madenin kapısına dayanacağı haberini alan firma ise, her gün cevher getiren kamyonların bugün gelmemesini sağladı. Bunun üzerine köylüler topluca Kangal Savcılığı’na gidip aşağıdaki suç duyurusunda bulundular:

b1

“Bakırtepe’de Eğricek ve Elkondu köyleri sınırları dahilinde, siyanürle altın işletmeciliği için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı “ÇED olumlu” raporuna istinaden faaliyet gösteren Demir Export A.Ş. şirketi suç işlemektedir.

Şöyleki: İlgili ÇED izni raporda belirtilen ve haritada koordinatları belli olan alan içindir ve bununla sınırlıdır. Yani bu alanda çıkartılacak cevher bu alanda işlenecek-arıtılacaktır. İzin bunun içindir. Oysa ilgili şirket kapsam dışı, ÇED dışı bir şekilde, Nevşehir İli, Avanos İlçesi, Mahmat Beldesi mevkiinden cevher getirerek Bakırtepe’de işlemektedir. Bu işlem için ÇED’de herhangi bir ifade izni yoktur. Bu bir suçtur. Zira bu eylem daha çok dinamit, daha çok siyanür demektir. Bu faaliyet hem bakanlık hem mahkeme hem de biz davacıları aldatmaya ilişkin bir eylemdir.

Makamınızdan bu suçun tespitini ve önlenmesini arz ve rica ederiz.”

b5

b3