(KOS Medya – 26 Eylül 2016)

Bu akşam İstanbul Altunizade’de bulunan Cengiz Holding binası önünde bir araya gelen yaşam savunucuları, Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon ve Mapa şirketlerinden oluşan IGA konsorsiyumunun İstanbul’da inşaatı süren 3. havalimanı için Tekirdağ-Saray’da 200 dönümlük ormanlık alana açmak istediği Patlatmalı Granit Taş Ocağı’nı protesto etti. IGA, taş ocağına karşı açılan davanın sonucu dahi beklenmeden kesim için harekete geçmişti.

3. köprü gibi, iddia edildiği üzere ulaşımla ilgisi olmayan, yeni İstanbul merkezli bir rant projesi olan 3. havalimanı projesi ile İstanbul’un, tüm Marmara’nın akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın bütünlüğüne kast ediliyor. Mega rant projelerini gerçekleştirmek için ise hammadde ve enerji ihtiyacı İstanbul’un çeperlerinden ve çevre bölgelerden karşılanıyor. Tekirdağ’ın Saray İlçesi’ne bağlı Safaalan’da İGA tarafından açılmak istenen taş ocağı da bu kapsamda konsorsiyum için önem arz ederken, Safaalanlılar yaşam kaynağı ormanın talan edilecek olmasından endişeli.

4

Saray Doğayı Koruma Derneği’nin Tekirdağ Saray’da gerçekleştirdiği eylemle eş zamanlı Cengiz Holding önünde olan yaşam savunucuları burada”IGA Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon, Mapa Elini Kuzey Ormanlarından çek” pankartı ile “İGA Safaalan’a dokunma!”, “Cerattepeden defol”, “Kuzey Ormanlarından defol”, “Kuzey ormanlarını savun Marmaraya nefes ol”, ‘Kuzey Ormanları şantiye değil, yaşam alanı” dövizleri açtı.

Eylemde Kuzey Ormanları Savunması adına açıklamayı Efe Baysal okudu. İstanbul’daki 3. havalimanı şantiyesinin ihtiyaçlarının karşılanması için Safaalan’da taş ocağının dava süreci sonuçlanmadan açılmaya çalışıldığını belirten Baysal, “Cerattepe’den Soma’ya, Dersim’den Karabiga’ya kadar Anadolu’nun dört bir yanında talan projeleri yürüten Cengiz İnşaat; Kolin, Mapa, Kalyon ve Limak ile birlikte IGA ortak girişimi altında yürüttüğü 3. havalimanı projesi ile İstanbul’un, tüm Marmara’nın akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın da canına okuyor” dedi.

3

Baysal, basın açıklamasında ayrıca 27 Eylül’de “Aerotropolis Karşıtı Hareket”in desteğiyle dünyanın dört bir yanındaki yaşam savunucularının başlatacağı havacılık  sektörüne karşı Küresel Eylem Haftası’na da atıfta bulunarak “sermayenin hegemonyasına karşı bugün Kuzey Ormanları’ndan, Safaalan’dan yükselen “Yetti be gari!” haykırışı, Meksika’da “Ya basta!” olarak yankılanıyor.  Fransa’da Notre-Dame-des-Landes havalimanına karşı senelerdir direnen ZAD’a güç katıyor. Anadolu’da ve dünyanın dört bir yanında sermayenin saldırılarına karşı başka bir dünyayı mümkün kılmak için örgütlenen tüm yaşam savunucularıyla bir aradayız, bir arada mücadeleye devam edeceğiz! ” dedi.

Basın açıklamasının sonunda Baysal, yaşama kasteden IGA Konsorsiyumu’na karşı yaşam savunucularının birbirlerine daha sıkı kenetleneceğini belirtti. Basın açıklaması “IGA, Safaalan’dan elini çek” ve “biz biz biz bir aradayız, bir arada yaşamı savunacağız” sloganlarıyla son buldu.

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

“IGA, Safaalan’a dokunma, elini İstanbul’dan ve Marmara’dan çek!

Ulaşım projeleri kisvesi altında rant amaçlı yeni bir İstanbul şehri kurmak için Kuzey Ormanları’nı yapılaşmaya açarak katletmeye ve İstanbul’un nefesini kesmeye kasteden üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı şantiyeleri artık sadece İstanbul’da doğayı ve insanları öldürmüyor. Şantiyelerin bitmek bilmeyen ihtiyaçları Tekirdağ’a kadar uzanmaya başladı.

Artvin, Cerattepe’den Soma’ya, Dersim’den Karabiga’ya kadar Anadolu’nun dört bir yanında talan projeleri yürüten Cengiz İnşaat; Kolin, Mapa Kalyon ve Limak ile birlikte IGA ortak girişimi altında yürüttüğü 3. havalimanı projesi ile İstanbul’un, tüm Marmara’nın akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın da canına okuyor.

IGA inşaat şimdi de 3. havalimanı projesine hammadde sağlamak için Tekirdağ – Saray’da Safaalan’da ormanlık alana Patlatmalı Granit Taş Ocağı ve Eleme Tesisi açarak 200 dönüm ormanlık alana gözlerini dikti.  Saray Doğayı Koruma Derneği’nden dostlarımızın açtıkları davanın sonucunu dahi beklemeden kesim için kolları sıvadılar.

Bugün Cengiz İnşaat’ın, İGA’nın, katil projelerin karşısında; Saray’da yaşamı savunan dostlarımızın yanındayız! İstanbul’a, tüm Trakya’ya nefes olmak için yaşamın düşmanlarına karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.

Kentleri, doğayı talan etme cüretini gösterenleri uyarıyoruz: Yaşamı savunanlar sadece Anadolu’da değil dünyanın dört bir yanında sermayenin gözü doymayan canavarına karşı birbirlerine daha sıkı kenetleniyorlar. Önümüzdeki on gün boyunca Meksika’dan Avusturya’ya, Kanada’dan Fransa’ya, İngiltere’ye yaşam savunucuları havacılık sektörüne ve havalimanı projelerine karşı ayağa kalkıyorlar. Kırsal alanları ve ormanları yutan, kentleri yaşanmaz hale getiren havalimanı projeleri sadece yaşam kaynaklarını tüketmiyor; sera gazı üretimiyle iklim değişikliğinin de en önemli faillerinden biri konumuna geliyorlar. Geleceğimiz için, börtü böceğin, ala geyiğin hakkı için; sermayenin hegemonyasına karşı bugün Kuzey Ormanları’ndan, Safaalan’dan yükselen “Yetti be gari!” haykırışı, Meksika’da “Ya basta!” olarak yankılanıyor.  Fransa’da Notre-Dame-des-Landes havalimanına karşı senelerdir direnen ZAD’a güç katıyor. Anadolu’da ve dünyanın dört bir yanında sermayenin saldırılarına karşı başka bir dünyayı mümkün kılmak için örgütlenen tüm yaşam savunucularıyla bir aradayız, bir arada mücadeleye devam edeceğiz!

Ve başta Cengiz Holding olmak üzere yaşama kasteden İGA çetesinin diğer üyeleri MAPA, Limak, Kalyon, Kolin’e sesleniyoruz: Safaalan’dan Artvin’e, Karabiga’dan Soma’ya, Dersim’den, uluslararası projelerinize… yakanızı bırakmayacağız. Başta mega katil projeniz 3. havalimanına karşı olmak üzere birbirimize daha sıkı kenetleneceğiz.

Bizler bu basın açıklamasını okurken Tekirdağ – Saray’daki dostlarımız da İGA’ya karşı eş zamanlı eylemde. Onlar için hep beraber haykıralım:

“IGA, elini Safaalan’dan çek!”

“Biz biz biz, bir aradayız, bir arada yaşamı savunacağız!”

Kuzey Ormanları Savunması – 26 Eylül 2016 / Altunizade Cengiz Holding önü

 

7 6 5 1

ctrqalowyaafhsb