(KOS Medya – 29 Eylül 2016)

Ihlamur Parkı’nın bulunduğu parseli tamamı ile park olarak gösteren yeni imar planları askıya çıkarıldı. Daha önce konut olarak planlanan yerler yeni planda yeşil alan olarak tanımlandı. Böylece Ihlamur Parkı mücadelesi kazanımla sonuçlanmış oldu!

Ihlamur Parkı Dayanışması, yeni imar planı ile ilgili gelişmeleri duyurmak ve parkın tamamen yeşil alan oluşunu kutlamak üzere tüm dostları 2 Ekim Pazar 10.00’dan itibaren parka bekliyor.

Dayanışmanın konu ile ilgili yaptığı basın açıklaması şöyle:

Ihlamur Parkı’na inşaat yapılamayacak!

Tarihi ve doğal mirasımız olan eski adıyla Ihlamur Mesiresi, bugünkü adıyla Ihlamur Parkı’nın çevresi 21 Haziran 2016 tarihinde yüksek panellerle çevrilmiş, parkımız inşaata hazırlık amacıyla kapatılmıştı. Bu tarihten bu yana tüm resmi kurumlar ve Beşiktaş Belediyesi nezdinde verdiğimiz yoğun çaba sonuç verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ihlamur Parkı’nın bulunduğu parseli tamamı ile park olarak gösteren yeni 1/5000 ölçekli imar planı 28 Eylül 2016 tarihinde askıya çıkarıldı. Daha önce konut olarak planlanan yerler bu yeni planda yeşil alan olarak tanımlandı.

Parkımızı kaybetme endişesiyle geç saatlere kadar parkta bekleyen teyzelerimizle, her daim parkı gözleyen gençlerimizle, Ihlamur Parkı’nı ranta kurban vermemek için sonuna kadar uğraşmaya hazır bizlerle Ihlamur Parkı’nı şimdilik kazandık. Zamanla bu rant arayışına yeniden girişebilecek kişilere karşı, Ihlamur Parkı’nın yanı başında bekliyor olacağız.

Yeni imar planı ile ilgili gelişmeleri duyurmak ve parkımızın tamamen yeşil alan oluşunu kutlamak üzere 2 Ekim 2016 günü saat 10.00’dan itibaren Ihlamur Parkı’ndayız. Tüm dostlarımızı bekliyoruz.

Bugüne kadar emeği geçen herkese, Parkımızın göklere uzanan ağaçları kadar büyük teşekkürler…

IHLAMUR PARKI DAYANIŞMASI

ihlamur