(Saray Gazetesi – 30 Eylül 2016)

Saray Doğayı Koruma Derneği yayınladığı basın açıklaması ile “Ormanlarınızı siz kesmezseniz başkasına kestireceğiz” tehdidinde bulunan Tekirdağ Çevre İl ve Şehircilik Müdürlüğü ile bu tehdide boyun eğerek kendi ormanlarını kesmek için sıraya giren vatandaşlara tepki gösterdi. Safaalan Mahallesi’ne ‘Ormanlarınıza kıymayın efendiler’ ve ‘Ormanlarımızı yok ediyorlar bu suça ortak olma’ yazılı pankartlar da asan Saray Doğayı Koruma Derneği, ‘Başka Safaalanımız, başka ormanımız yok! Hep beraber sahip çıkalım!’ çağrısında bulundu.

Saray Doğayı Koruma Derneği Tekirdağ Çevre İl ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Safaalan Mahallesi’nde yaşayan saray-dogayi-koruma-dernegivatandaşlara yönelik ‘Ormanlarınızı siz kesmezseniz başkasına kestireceğiz’ tehdidine karşı basın açıklaması yayınladı.
“SKANDAL BİR KARARA İMZA ATILDI”
Saray Doğayı Koruma Derneği yayınladığı basın açıklaması şu şekilde:
“Bildiğiniz üzere Derneğimiz ve Saray Belediyesi olarak Safaalan’da yapılması planlanan taş ocağı projesinin iptali için dava açmış bulunmaktayız ve bu dava süreci halen devam etmekte. Lakin Çevre İl ve Şehircilik Müdürlüğü mahkeme sonucunu dahi beklemeden proje alanında ağaç kesimine skandal bir kararla onay verdi ve Safaalan köylüsüne de şöyle buyurdu; “Bu kesim öyle ya da böyle gerçekleşecek, bu işlemi siz yapın, eğersiz yapmıyorsanız biz başkasına vereceğiz, kesimi onlar gerçekleştirecek!”
“RÜŞVET OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”
Bizler derneğimiz olarak öncelikle Safaalan halkına reva görülen bu tavrı, bu sus payını, rüşvet olarak değerlendiriyor ve bu çirkinliği kınıyoruz! Bir diğer kınadığımız nokta ise bu çirkin tavra, “kendi ormanlarınızı kendiniz kesin” iğrençliğine, itiraz etmeyip, bu tehdide boyun eğen ve kendi köyünün ormanlarını kesmek için sıraya giren, girme niyetinde olan kişilerdir.
“BA
ŞKA SAFAALANIMIZ, BAŞKA ORMANIMIZ YOK”
Derneğimiz olarak buradan hala hukuki süreci de devam etmekte olan bu meselede, ormanına suyuna sağlığına sahip çıkan Safaalan halkını en içten dayanışma duygularımızla selamlıyorken, kendi ormanını kesmek niyetiyle sıraya girenlere de diyoruz ki; Bu suça ortak olmayın! Bu katliama ortak olmayın! Yarın bunun hesabını veremezsiniz. Yarın çocuklarınızın torunlarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız? Başka Safaalanımız, başka ormanımız yok! Hep beraber sahip çıkalım!