Okuma süresi: < 1 dakika

(Sendika.org – 2 Ekim 2016)

Ihlamur Parkı’nda Seba İnşaat tarafından yapılmak istenen konut projesinde karşı zafer direnen mahallelinin oldu. Bakanlık tarafından yayımlanan yeni planda tarihi park alanında yapılaşmaya yer verilmedi. Mahallelinin bundan sonraki hedefi ise özel mülk olan parkın kamulaştırılması

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan ve içerisinde tarihi eserler de barındıran Ihlamur Parkı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan yeni planında göre parkta yapılaşmaya yer verilmedi. Özel mülk olan park arazisinin etrafının bariyerlerle çevrilmesinin ardından harekete geçen mahalleli; günlerce tuttukları nöbet, Beşiktaş Belediye Meclisi’nin kapısında yaptıkları eylem, topladıkları imzalar sayesinde parklarını kazandı. Seba İnşaat’ın ortaklarına ait olan arazide şirket tarafından konut projesi yapılması öngörülürken tarihi eser niteliğindeki bir alan olan parkın bir kısmının yapılaşacağı, özel mülk olduğu için engellenemeyeceği gibi sözlerle mahalleli ikna edilmeye çalışıldıysa da başaralı olunamadı.

Bir yandan çocukluklarının, gençliklerinin geçtiği parkı savunan mahalleli bir yandan da tarihi ve kültürü de korumak için direndi. Bakanlıktan çıkan karar kısmi bir koruma sağlasa da mahallelinin önünde özel mülk olan parkın kamulaştırılması hedefi duruyor.

ihlamur2