(İsmail Şahin / Sözcü – 4 Ekim 2016)

Danıştay’ın “arazi devlet ormanı” diyerek 2014 yılında imar planlarının yürütmesini durdurduğu KÖY adlı projede inşaat çalışmaları hızlandı. Eskisini aratmayan yeni imar planıyla yola devam eden projeye açılan ikinci dava ise devam ediyor…

Sarıyer Zekeriyaköy’de daha önce 15. Hava Füze Üssü olarak kullanılan ve yüzde 61’i ağaçlık olan 500 dönümlük askeri arazi 2010 yılında boşaltıldıktan sonra TOKİ’ye devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2012 yılında üçüncü derece SİT alanında kalan arazi için 1/5000’lik ve 1/1000 plan hazırladı. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 13 Mart 2012’de hazırlanan planların kamu yararına aykırı olduğunu, orman alanlarında yapılaşma baskısını artırıcı uygulamalar içerdiğini belirterek planın iptali istemiyle dava açtı. Araziyi alan Emlak Konut GYO, proje geliştirilmesi için 11 Mayıs 2012 tarihinde ihaleye çıktı. İhaleyi toplam 1 milyar 475 milyon lira + KDV gelir ve Emlak Konut’a bu gelirden yüzde 32,25 hasılat payı teklif eden Siyahkalem Mühendislik kazandı. İhaleden sonra, imar planlarıyla ilgili dava sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14 Ağustos 2013 tarihinde imar, yoğunluk, orman vasfı gibi hükümlerinde bir değişiklik yapmadan planları yeniledi. Yeni plana da Şehir Plancıları Odası dava açtı.

15koy

KÖY projesi bitince 500 dönüm arazi bin 167 ünitelik yapılarla dolacak.

DANIŞTAY: ARAZİYİ İADE EDİN

7 Temmuz 2014 tarihinde Danıştay 6. Dairesi ilk planlara açılan davaya ilişkin kararını verdi. 34 parsele ayrılıp orman dışında tutulan arazinin tek parselde birleştirilip Orman Genel Müdürlüğü’ne iade edilmesi gerektiğini belirten Danıştay, yapılaşmayı mümkün kılan imar planlarının yürütmesini durdurdu. İkinci planlarla ilgili yargı süreci devam ederken, arazideki ağaçların bir bölümü taşınarak 2015 yılında inşaat başladı. Toplam bin 167 bağımsız ünitenin yer alacağı KÖY adlı projenin ilk iki etabında yapılaşma devam ediyor. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Hukukun verdiği bir karar tamamen yok sayılıyor. Yargı kararıyla Orman Kanunu hükümlerinin bu alanda uygulanması gerekiyordu” dedi.