(KOS Medya – 6 Ekim 2016)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından “Çatılara kiremit şeklinde kuş evi ve parklara kedi evi” projesi gerçekleştirildi. Seri üretimine Çorum’da başlanan kuş evlerinin Türkiye genelinde uygulanması öngörülüyor.

screen-shot-2016-10-06-at-14-13-32

İHA’da yer alan habere göre Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, müdürlük bünyesinde ülkede ilk defa denenecek olan “çatılara kiremit şeklinde kuş evi ve parklara kedi” projelerini tanıttı. Temel, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Bölge Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi ve hayvan severler tarafından açılan sergide seri üretimine başlanan kiremit kuşevi ile yine ilimizde Sıklık Tabiat Parkı’ndaki ahşap işlerini yürüten Mehmet Usta tarafından yapılan kedi evlerini tanıttı.

screen-shot-2016-10-06-at-14-07-34

Daha önce Hollanda’da bir tasarımcı tarafından dizayn edilen kuşevi kiremitlerin ilk defa fabrikasyon üretimini Çorum’da bir fabrikada seri olarak üretime geçildiğini kaydederek kuş evi bulunan kiremitlerin evlerde kırılan kiremitlerin yerine konulabileceğini veya evlerin çatısı yapılırken, aralara konularak kiremit kuş evlerinin yerini alabileceğini dile getiren Temel, hayata geçirilen ilginç ve ama bir o kadarda güzel olan proje ile ilgili şunları söyledi: “Bu çalışmayı ilk olarak Hollandalı bir tasarımcı yapmış, kendi bulunduğu bölgenin evlerine uygun bir şekilde dizayn etmiş ve internetten satışa koymuştu. 129 Euro’dan satılıyordu. Biz bunu Türkiye şartlarına uygun olan ve yaygın olarak kullanılan Marsilya kiremitleri üzerine dizayn ettirdik. Üretimini çok cüzi bir bedelle yaptırdık. Çorum’daki bir firma ile yaklaşık 1.5 yıldır hazırlıkları sürdürülen kiremit kuşevi projesinde çatılara bazı denemeler yapıldı. Çatılara yerleştirdiğimiz kiremit yuvaların bir süre takibini yapacağız. Kuşların bunları kullanmayla ilgili durumlarını gözlemleyeceğiz. Ona göre ürettirip halkımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Böylece Selçuklu ve Osmanlı kültüründen gelen evlerin çevresine kuş evi yapılması geleneğini daha modern ve pratik hale getirilmiş uygulamasını hayata geçireceğiz. Kurum olarak Selçuklu ve Osmanlı’nın merhamet duygusu içinde hareket eden bir kurumuz. Bu projenin fabrikasyon olarak üretilmesi dünyada da bir ilk. Yani daha önce atölye çapında üretim yapılmıştı, sayılı bir üretim, seri üretim olarak dünya da bir ilk” dedi. Mahmut Temel yine Çorum’da bir ustaya yaptırılan kedi evlerinin de kentteki parklara konulacağını bildirdi