(Sendika.org – 8 Ekim 2016)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Yasası’nı çıkarmalarından bu yana geçen 4 yılda çok az yol kat ettiklerini söyledi, “Amacımız Türkiye’nin en az yarısında kentsel dönüşüm” dedi, daha fazla yasa, yönetmelik istedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; gazete, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileri ile buluştu. Özhaseki, İller Bankası tesislerindeki buluşmada kentsel dönüşüm saldırıları, Kürt coğrafyasında inşa adı altındaki talan politikaları, Cemaat’e ait taşınmaz ve gayrimenkullerin kullanımı ve askeri alanların dönüşümüne ilişkin açıklamalar yaptı.

Daha çok talan için daha çok yasa, daha çok savaş

Kentsel Dönüşüm Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2012’den bu yana gerek riskli alanların dönüşümü, gerekse gelişim veya yenileme alanlarındaki çalışmalarda istedikleri hızla ulaşamadıklarını söyleyen Özhaseki, “Bizim amacımız Türkiye’nin en az yarısında kentsel dönüşümü gerçekleştirebilmek. Bunun için de birtakım tedbirlerle yeni yasalar, yönetmelikler yapmamız, işi hızlandırmamız lazım” dedi.

Özhaseki, sermayeye yatırım alanı açmak için toplamda 7 bölgede 35 bin konut yapacaklarını, özellikle Kürt coğrafyasındaki yıkım sonrasında altyapıdan üstyapıya bir inşa çalışmasına başlayacaklarını söyledi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin özel bir yeri olduğunun altını çizdi.

Askeri alanların ve Cemaat taşınmazlarının dönüşümü

Askeri alanların dönüşümüyle ilgili de çalıştıklarını belirten Özhaseki, Türkiye’deki askeri alanların nasıl kullanıldığını, bu alanlarda nelerin yapılabileceğini tespit edeceklerini, bunu Maliye ve Milli Savunma bakanlıklarıyla paylaşacaklarını, daha sonra hazırladıkları projeleri kabineye sunacaklarını kaydetti.

Özhaseki son olarak Cemaat operasyonları kapsamında el konulan taşınmaz ve gayrimenkullere ilişkin bilgi verdi:

Maliye hazinesine şu ana kadar 3 bin 333 adet taşınmaz kaydoldu. Vakıflar Genel Müdürlüğüne de 2 bin 86 adet taşınmaz devroldu. Kanun Hükmünde Kararnameye girmeyen ola ki gözden kaçabilecek taşınmazlar bir anda yok edilmesin diye arkadaşların dikkatleri sayesinde, bin 176 adet taşınmaz yakalandı. Bütün bunlar şu anda devletin uhdesine geçmiş oldu.

Ayrıca idari ve adli mercilerce de 155 bin adet taşınmaz bloke edildi. Yani MASAK’tan ve mahkemelerden taşınmazların üzerine bloke işlemi için gelen yazılar oluyor. Bütün bunların ortalama değerini arkadaşlarımız hesapladılar. Şehirlerden gelen rakamları topladığımızda FETÖ örgütüne ait yurt, okul, vakıf, gayrimenkul vesaire toplam değeri 15 milyar lira civarında.