(Evrensel – 9 Ekim 2016)

Ankara Mamak’ta kurulmak istenen baz istasyonuna tepki gösteren mahalle halkı, baz istasyonu yapılmak için açılan çukurları elbirliğiyle kapattı. Mahalle halkı bütün gece kapatılan çukurların başında nöbet tuttu.

Ankara’nın Mamak İlçesi Çağlayan Mahallesi’nde bulunan Kartaltepe kent parkı Mamak Belediyesi Encümeni’nin kararıyla 30 bin lira karşılığı üç yıllığına özel bir operatör şirketine baz istasyonu yapılmak üzere kiraya verildi. Mahalle halkı ise baz istasyonuna tepkili. Baz istasyonu istemeyen mahalleliler, baz istasyonu yapımını durdurmak üzere harekete geçti. Mahalleliler Cuma gecesi baz istasyonu için açılan çukurları el birliğiyle kapattı. Diğer yandan yasal olarak da baz istasyonunun yapımının durdurulması bugün dava açacaklar Baz istasyonunun yapımı için kazı yapmaya gelen ekiplere mahalleliler tarafından  izin verilmemesi üzerine, polislerle birlikte tekrar gelen ekipler, konu yargıya taşındığı ve ellerinde kazı izni olmadığı için çalışma yapamadan dönmek zorunda kaldı.

‘GECE NÖBETLERİ DEVAM EDECEK’

Mahalle halkı bölgeye gelen operatör şirketi çalışanlarının baz istasyonu yapacaklarını gizlediğini ve belediye tarafından tabela yapılacağını söylediğini ifade etti. Durumdan şüphelenen mahalleliler ise Mamak Encümeniyle görüşürken, Encümenin kendilerine “10 Ocak 2015 tarihinde baz istasyonu yapılma kararı aldıklarını” bildirdiğini söylediler. Mahalleliler yasal süreç ne şekilde olursa olsun gece nöbetlerine devam edeceklerini belirterek, mahallerine kesinlikle baz istasyonu kurulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Esengül Başaran, baz istasyonunun hem çocuk parkına hem de evlerine yakın olduğunu belirterek kanser riski oluşturduğu için mahallelerinde baz istasyonu istemediklerini dile getirdi. Başaran “Vergisini bizim ödediğimiz kamu alanlarının özel şirketlere keyfi bir şekilde kullanıma açılmasını istemiyoruz. Belediyenin vatandaşı düşünen bir anlayış içerisinde olmasını istiyoruz” dedi.

Narin Başparmak ise, “İşte görüyorsunuz, evimin hemen onu. Ben bu radyasyona maruz kalmak istemiyorum. Bir telefonun bile radyasyon yaydığı gerekçesiyle odada tutulmaması söylenirken, koskoca baz istasyonunun karşısında nasıl yaşayacağım. Balkonumun karşısındaki bu görüntüden de oldukça rahatsızım” dedi.