Okuma süresi: < 1 dakika

(Evrensel – 9 Ekim 2016)

Trabzon’un Maçka İlçesi Mataracı Mahallesi’nde taş ocağı kurulması için başlatılan çalışmalara yöre halkının tepkisi dinmiyor. 1 hektar alanın uzun süreli kiralanmasıyla başlayan ancak, ileride yaklaşık 10 hektarlık alanı kaplayacağı belirtilen Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Projesi’nin uygulanması halinde bölgede yaşamın sona ereceğini belirten halk karardan dönülmesini istedi.

Dik arazi yapısıyla bölgenin heyelana açık olduğunu, patlatmaların evlerde, yuvarlanacak kayaların da Trabzon-Erzurum karayolunda hasara yol açacağına dikkat çeken mahalleliler yayılacak tozun da vadideki bitki örtüsüne zarar vereceğini dile getirdi. Taş ocağı kurulması yolundaki kararın kesinleştiğini hatırlatan Muhtar Mustafa Sarıçiçek, konunun tekrar gözden geçirilmesini ve karardan dönülmesini isterken şöyle dedi: “Firmanın yaklaşık 1 hektarlık alanı 49 yıllığına kiraladığını biliyoruz. Taş ocağı alanın büyüyerek devam edeceği bilgisini aldık. Bu bölgede halen 10 ev var. Ancak taş ocağı kurulduğu gibi kalmayacak, 10 hektarlık alana yayılacak. Komşu köyleri ve mahalleri de etkileyecek, herkesi mağdur edecek. Ekilen, biçilen sebze, meyve heba olacak, yaşam kaybolacak. İlgili kurumlara verdiğimiz dilekçeler sonrasında bu bölgede taş ocağı olamayacağı cevabını aldık. Ancak nasıl başardılar bilmiyorum, işletme iznini aldılar.”

‘YAŞAM ALANIMIZI YOK EDECEK’

Bölgede 1959 yılında yaşanan heyelana tanıklık eden emekli öğretmen Rahmi Yılmaz da, taş ocağı ruhsatının iptali için yasal yoldan mücadele ettiklerini belirterek, “Taş ocağı, dinamit patlatmalar evlerimizi sarsacak. Arazi yapısı nedeniyle şimdiden evlerinde çatlaklar oluşanlar var. Taş ocağı bu örnekleri arttıracak. Yaşam alanımızı yok edecek. Oluşacak toz vadiye yayılacak, sulak alanlarımız, içme sularımız kirlenecek. 10 yıl önce buralara karaca ve geyik yavruları bırakıldı. Şimdi bu doğal yaşam alanları yok edilecek. Ancak yasal süreç devam ediyor. Mahkeme yoluyla hakkımızı arayacağız” diye konuştu.