(Yaz Güvendi / Magma, F: Andy Rouse / WWF  – 10 Ekim 2016)

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’de pandanın durumunu “tehlikede” statüsünden “duyarlı” statüsüne geçirdi.

Pandalar için güzel haber! Son 10 yılda panda nüfusundaki yüzde 17’lik artışa dikkat çeken Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’de pandanın durumunu “tehlikede” statüsünden biraz daha iyi bir durumu işaret eden “duyarlı” statüsüne geçirdi. Panda sayısındaki artış, doğa koruma çalışmalarının sonuç verdiğini göstermekle beraber diğer tehlike altındaki yaban hayvanları için umut barındırıyor.

WWF Genel Direktörü Marco Lambertini, “Aynı WWF logosu gibi, panda 50 yıldan uzun bir süredir dünyadaki doğa koruma çalışmalarının sembolü. Bugün pandanın tükenme tehlikesinden bir adım daha uzaklaştığını öğrenmek, yaban hayatı korumaya adamış insanlar için çok heyecan verici bir haber” açıklamasını yaptı. Lambertini, “Pandanın durumundaki iyileşme; bilim, siyasi irade ve ilgili bölgelerde yaşayan insanların bir araya gelmesi halinde dünyanın yaban hayatını koruyabileceğimizi ve biyolojik çeşitliliği artırabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Pandaların statüsündeki bu gelişmenin kutlanılması gereken bir başarı olduğu aşikâr ancak pandalar hala tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’de yer alıyor ve yaşam alanlarının çoğu kötü planlanmış altyapı projeleriyle tehdit ediliyor. Unutulmaması gereken bir sayı var: Doğada bugün sadece 1864 panda yaşıyor.

IUCN’nin Kırmızı Liste’de yaptığı güncelleme pandalar için bir iyileşmeden bahsetse de büyük maymun türleri için ciddi bir tehlikeye işaret ediyor. Yapılan son güncellemeye göre dünyadaki altı büyük maymun türünden dördünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya: Doğu gorili, Batı ova gorili, Sumatra orangutanı ve Borneo orangutanı.