(KOS Medya – 10 Ekim 2016)

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kırıkkale’deki temel atma ve açılışı töreninde yaptığı konuşmada, ‘Artık ormanları milletimizin emrine veriyoruz. Eskiden devlet ormancılığı vardı. Ormanlar yasaktı, girilmezdi’ dedi.

“Ağaçlandırma seferberliği kapsamında tüm “yol kenarları” ağaçlandırılacak”

Bakan Eroğlu, Kırıkkale’de DSİ Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğüne tesislerin temel atma ve açılışı töreninde konuştu. Kırıkkale’de devam eden ağaçlandırma seferberliği kapsamında bütün okul, hastane bahçelerinin tamamı ile yol kenarlarının ağaçlandırılacağını belirten Eroğlu şöyle devam etti: “Artık ormanları milletimizin emrine veriyoruz. Eskiden devlet ormancılığı vardı. Ormanlar yasaktı, girilmezdi. Şimdi, ormanlık alanlara ceviz, badem dut gibi gelir getirici ağaçlar dikiyoruz. Hatta bal ormanları kuruyoruz. Arıcılara tam bir destek veriyoruz. Artık ormanları da milletimizin hizmetine açtık. Baraj ve göletlerin kenarlarında yeşil kuşak ağaçlandırması, erozyon kontrolü ve gelir getirici ağaçların yetiştirilmesi yapılıyor.”

“Gelir getirici ağaçlar dikeceğiz”

Eroğlu, bazı köylere örnek olarak ormanlık alanda ceviz, badem, dut gibi gelir getirici ağaçlar dikerek köylüye 49 yıllığına verdiklerini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunları parselleyip o köyde kaç hane varsa kura çekip veriyoruz. 49 yıl geliri onlara ait. Masrafları ise bize ait. Ağaç dikme ve bakımı bize geliri vatandaşa ait olacak. ’49 yıl az’ diyenler oluyor. O konuda ben bir formül ürettim. Benim yetkim 49 yıl. Kanunla belki 99 yıla çıkarılabilir. Kanun çıkarmak zor derseniz, Orman Genel Müdürüme talimat verdim. ‘Bir kasa al, oraya gelecekteki bakana bir mektup yazayım. ‘Sayın bakan bir ağabeyin olarak senden rica ediyorum. Ben 49 yıl uzattım, 49 yıl da sen uzat’ diye kasaya bir mektup bırakacağız. Unutmayın torunlarınıza söyleyin, ‘Bakanlığın kasasında bir mektup var’ diye. Onu bakan açsın Allah izin verirse 99 yıla çıkarsın. Devlet bir yeri verirse geri almaz.”