Okuma süresi: < 1 dakika

(Evrensel – 10 Ekim 2016)

Bugün köylünün yayladan inmesi fırsat bilinerek Kavrun yaylasında Yeşil Yol çalışmasına başlanılmıştı. Yapılan çağrı üzerine çalışmaları engellemek için Kavrun’a çıkan, aralarında yaşlı kadınların da olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Rize’ye bağlı Kavrun Yaylası’nda Karadeniz’in doğal güzelliklerinin tahrip edeceği için yöre insanlarının yoğun tepkisini çeken “Yeşil Yol Projesi” çalışmaları yeniden başladı. Çalışmaları engellemek isteyen 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl, Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi kapsamında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Samistal ve Yukarı Kavrun Yaylaları’nda başlayan çalışma, yöre halkının itirazları sonucu durdurulmuştu. Bugün öğlen saatlerinde çalışmaların yeniden başladığı öğrenildi. Fırtına İnisiyatifi çalışmaların başladığını sosyal medya hesabından “Yeşil Yol talan projesi yerel Kavrun Yaylası’nda halk yayladan indikten sonra gizlice tekrar başlatıldı” diyerek duyurdu.

İş makinelerinin çalışmaya başladığı duyulur duyulmaz, yaşam alanı savunucuları bölgeye doğru hareket etti ve iş makinelerinin çalışmalarını durdurdu. Bu sırada jandarma kuvvetlerinin aralarında yaşlı kadınların da olduğu 11 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

62402

yy2