(KOS Medya – 10 Ekim 2016)

Fransız hükümetinin Nantes Havalimanı projesini hayata geçirmek için bölgede onlarca yıldır yaşayan çiftçileri ve ZAD otonom bölgesini tahliye edeceğinin sinyallerini verdiği bugünlerde geçtiğimiz Cumartesi 40 binin üzerinde yaşam savunucusu değnekleriyle Notre-Dame-des-Landes’e akın etti.

8 Ekim çağrı videosu

 

ZAD geçtiğimiz haftalarda tahliye tehdidine karşı 8 Ekim Cumartesi için herkese Notre-Dame-des-Landes’e “değneğinle gel” daveti gerçekleştirmişti. Bir araya gelen on binlerce yaşam savunucusunun arzusu bölgeye 30 dakika mesafede bulunan ve Nantes-Atlantique’nin yerini alacağı tahmin edilen yeni havalimanı çalışmalarının başlamasını engellemek ve ZAD’a karşı olası saldırıya karşı yaşam savunucularının omuz omuza olduğunu göstermekti.

acip

Dövizde 26 Ekim 2014’te Sivens Ormanları’nda baraj inşasına karşı mücadele ederken polis tarafından katledilen Remi Fraisse anılıyor: “Devlet tarafından katledilen genç aktivist Rémi Fraisse’i hatırlayalım”

Beklenildiği üzere 40.000’den fazla fazla katılımcı ellerinde değneklerle “Buradayız! Burada olacağız” demek üzere Cumartesi adeta bölgeye aktı.

Yapılan yürüyüş sonunda göstericiler, hükümetin bölgeyi tahliyeye kalkışması ihtimalinde Notre-Dame-des-acipaLandes’e tekrar gelerek değneklerini geri alacaklarının ve dayanışmaya katılacaklarının yeminini vererek değneklerini bölgeye diktiler. Dijon’dan Delabouglie de göstericilerin gerekirse projeye karşı tüm imkanlarla seferber olabilmek için tehlike anında davet edileceklerini ekledi. Resmi çağrı videosunda da belirtildiği gibi değneklerin potansiyel bir silahtan ziyade, daha büyük bir kitle toplayabilmek için çağrı aracı olarak kullanıldığını eklemekte yarar var.

Havalimanı karşıtlarının başlıca topluluklarından ACIPA’nın eş başkanı Dominique Fresneau da konu ile ilgili şöyle dedi: “Bugün burada 40.000 kişiden fazlayız. Bu da gerektiğinde insanların ZAD’ı korumaya gelmeye hazır olduğunun kanıtıdır. Bu gösteriyi hükümet tarafından verilen tahliye müddeti bitmeden gerçekleştirmeyi gerçekten çok istiyorduk ki onları o zaman da burada olacağımız hakkında önceden uyarabilelim.”

Buradayız! Burada olacağız!

2016-10-08_12-44-08_chantsbatons_j-ronnet-nicolle_0144

Değneklerin dikildiği sırada tahliye durumuna karşı yine binlerce kişi olarak hazır olacaklarının taahüdünü veren yaşam savunucuları: “Bu 8 Ekim’de azmimizin ve kararımızın sembolü ve ZAD’ın savunma aleti olan değneklerimizi tutuyoruz. Bugün onları dikerek, gerekirse ZAD’ı savunmak üzere geri geleceğimizi Notre-Dames-des-Landes toprağına mühürlüyoruz. Ne menfaat kanununa ne de bundan daha güçlüsüne boyun eğmiyoruz! Buradayız! Burada olacağız!” diyerek and içtiler.

zad-partout 2016-10-08_16-42-51_chantsbatons_j-ronnet-nicolle_0416