KOS - Medya

Published on Ekim 12th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Distopyaya hoşgeldiniz: “Yeni İstanbul”

(KOS Medya – 12 Ekim 2016)

Bir grup Kuzey Ormanları Savunması aktivisti geçtiğimiz haftasonu 3. havalimanı tahribatını ve İstanbul’u nasıl bir geleceğin beklediğini göstermek için 3. havalimanı proje bölgesinde yer alan köylerden Yeniköy’de piknik yaptı.

Pikniğin yapıldığı yer Yeniköy meralarının olduğu bölge. Bir zamanlar yemyeşil olan bölgenin büyük bir kısmı iki seneden az bir süre içinde havalimanı inşaatı için yok edildi. Köyün ana ekonomik kaynaklarından hayvancılık ise durma noktasına geldi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

KOS aktivistleri, piknik ile ilgili yaptıkları açıklamada yaşanabilir bir İstanbul için başta 3. havalimanı projesi olmak üzere Kuzey Ormanları’na gözünü diken her türlü projeye karşı İstanbullular’ın birbirlerine kenetlenmelerinin gerektiğini söyledi. Şayet 3. havalimanı projesi tamamlanırsa olacakları ise şu şekilde belirttiler:

  • Milyonlarca ağacı ve bölge ekosistemine bağlı yaşayan canlıları yok edecek; bölgede geçimini sağlayan köylüler yurtsuz kalacak.
  • %90’ı göl ve orman olan havalimanı proje bölgesini betona dönüştürerek bölgede yeni bir kent yaratılacak, İstanbul’un nüfusu katlanacak.
  • Ormansızlaşma ve betonlaşma ile bölgede yeni ısı adaları oluşacak; İstanbul’a nefes sağlayan kuzeyden esen rüzgarların önü kesilecek.
  • Havacılık sektöründen kaynaklı karbon emisyonları artışına ivme kazandırarak hali hazırda içinden geçmekte olduğumuz iklim değişikliğini hızlandıracak.
  • Kadim zamanlardan beri bir arada var olmuş İstanbul ve Kuzey Ormanları’nı birbirinden koparacak; İstanbul sürdürülemez, yaşanılmaz bir distopyaya dönüşecek.

Havacılık sektörüne karşı 28 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında Küresel Eylem Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen pikniğin açıklamasının tamamı ise şu şekilde:

Distopyaya hoşgeldiniz: “Yeni İstanbul”

Derler ki bir zamanlar kumullarıyla, meralarıyla, balıkların yaşadığı göletleriyle Kuzey Ormanları’nda sadece göçmen kuşların iniş yapabildiği saklı cennetler varmış. Binlerce yıl tüm canlıların yaşam kaynağı olmuş. 

Ve bir gün bu saklı cennetin misafirlerinden insan kendisinin her şeyin efendisi olabileceği sanrısına kapılmış. Tükettikçe semirmiş, semirdikçe tüketmiş. İnşa ettiği kibir anıtları kentlere yayılırken, kentler sınırlarından taşarak dört bir yanı işgal etmeye başlamış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir zamanlar Kuzey Ormanları’yla iç içe durumda olan bugün pikniğe geldiğimiz yer, “kalkınma” yalanları arkasına sığınarak inşa edilmek istenen 3. havalimanı bölgesinde kalıyor. İki sene önceye kadar yemyeşil olan piknik alanı artık insan eliyle zehirlenmiş; iş makinalarıyla talan edilmiş durumda.

Peki 3. havalimanı tamamlanırsa nasıl bir gelecek bizi bekliyor?

Milyonlarca ağacı ve bölge ekosistemine bağlı yaşayan canlıları yok edecek; bölgede geçimini sağlayan köylüler yurtsuz kalacak.

%90’ı göl ve orman olan havalimanı proje bölgesini betona dönüştürerek bölgede yeni bir kent yaratılacak, İstanbul’un nüfusu katlanacak.

Ormansızlaşma ve betonlaşma ile bölgede yeni ısı adaları oluşacak; İstanbul’a nefes sağlayan kuzeyden esen rüzgarların önü kesilecek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Havacılık sektöründen kaynaklı karbon emisyonları artışına ivme kazandırarak hali hazırda içinden geçmekte olduğumuz iklim değişikliğini hızlandıracak.

Kadim zamanlardan beri bir arada var olmuş İstanbul ve Kuzey Ormanları’nı birbirinden koparacak; İstanbul sürdürülemez, yaşanılmaz bir distopyaya dönüşecek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Şayet başta 3. havalimanı olmak üzere Kuzey Ormanları’ndaki eko-kırım projelerine karşı mücadele etmezsek gelecekten olası bir kesit sunduğumuz pikniğimizi, bir arada tüm yaşam savunucularının birbirine kenetlenerek gerçekleştirMEmesi dileğiyle.

1OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑