(HatayHaber – 11 Ekim 2016)

Hatay’in Kırıkhan İlçesi’nde bölgenin son doğal yaşam alanları arasinda sayılan Gölbaşı Gölü, açılan drenaj kanalları ve yanlış planlamalar yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, zamanında doğal yaşam alanı olan Amik Gölü’nün kurutulmasında izlenen yolun, Gölbaşı Gölü için de aynı şekilde izlendiğine dikkat çekerek, yetkilileri bu gölü ve içinde bulundurduğu doğal yaşam alanını korumaya davet etti. Gölbaşı Gölü’nün, Hatay’ın kurutulan Amik Gölü’nden sonra en büyük ekosisteme sahip alanı olduğunu kaydeden Abdullah Öğünç, “Gölbaşi Gölü ve sulak alanı, eşine az rastlanır, özgül bir örnektir. Gölbaşi Gölü, kayda değer miktarda nadir, zarar görebilir veya tehlike altındaki bitki ve hayvan türlerini barındırmaktadır. Gölbaşı gölü, kıtalar arası öneme sahip kurutulan Amik Gölü’nün hem en önemli kaynağını, hem de Amik Gölü ekosisteminin küçük bir modelini halen bünyesinde barındırmaktadır” dedi.

Gölbaşı’nin endemik türlere ve nesli tükenme tehlikesi altında olan birçok balık türüne evsahipliği yaptığını kaydeden Öğünç, ayrıca 185 kuş türünün yaşadığını, ancak son dönemde dikkatsizce açılan drenaj kanallarıyla gölde su kalmadığını, göl içindeki sazlıkların ise bölgedeki vatandaşlar tarafindan ateşe verilerek yaşam alanlarının yok edildiğini vurguladı.

Açılan drenaj kanalları nedeniyle gölde su kalmadığını, 6 yıldır Gölbaşı’nı yeniden yaşatmak için başladıkları çalışmaların bugün neredeyse başarısızlıkla sonuçlandığını ifade eden Öğünç, “ancak geldiğimiz noktada ortada göl diye bir şey kalmamış. DSİ tarafindan bölgedeki suları drene etmek için plansız ve düşüncesizce çok fazla miktarda yapılmış drenaj kanalları alanın suyunu bütünüyle çekip bitirmiş. su kalmamış, saz ve kamışlar yakılmış gölde canlı yaşama dair bir emare çok küçük bir alan hariç neredeyse kalmamış. Hiç zaman kaybetmeden ilgili bakanlıklar tarafindan gölde tespit ettiğimiz mevcut sorunların bertarafina yönelik çalışmalara bir an önce başlanmalıdır. Asla ve asla gölün ve yakın çevresinin suyu drene edilmemelidir.” dedi.