Okuma süresi: 2 dakika

(İleri Haber / 14 Ekim 2016)

O’HALDE KARŞI FORUM, 15 Ekim Cumartesi günü 13.30’da gerçekleştirilecek.

Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (SAV) desteği ile düzenlenen O’HALDE KARŞI FORUM, 15 Ekim Cumartesi günü 13.30’da gerçekleştirilecek.

‘UNESCO’nun ardından OHAL’de doğal ve kültürel varlıkların geleceğininin’ tartışılacağı O’HALDE KARŞI FORUM’un çağrı metni ve programı şöyle:

“Doğal ve kültürel varlıklarımızı birlikte koruyacağız

Kültürel varlıkların kimliğimiz ve belleğimiz, doğal varlıkların yaşamın kendisi, ekosistemin yaşamın güvencesi olduğu bilinci ile,  bir araya  gelen demokratik kurum, örgüt ve bireyler olarak UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’da 10 Temmuz’da başlayan 40. toplantısına karşı “UNESCO neyi koruyor?” başlığıyla Karşı Forum düzenledik.

Forumu düzenlediğimiz günlerde, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından ilan edilen OHAL ile,  aldığımız kararları hayata geçirmek ve neler yapabileceğimizi konuşmak üzere yeniden ve daha yüksek bir katılımla bir araya gelme isteğimiz daha da önem kazanmıştır. Zira OHAL uygulamaları ile anayasaya, devletin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırı olarak, adeta ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarının yeniden şekillendirildiği, anayasa değişikliğini gerektiren düzenlemelerin KHK’larla yapıldığı, yargı denetiminin tamamen dışlandığı, bırakalım hukuk devletini kanun devleti bile olunmayan  bir sürece girildiği  görülmektedir.

Ülkenin yeniden dizayn edildiği bugünlerde  şimdiye kadar yargı kararlarıyla engellenmeye çalışılan doğa katliamları  stratejik yatırımlar  adı altında  hızlıca  hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Anadolu ve Mezopotamya’nın tüm doğal varlıklarına el konulmak  istenmektedir. Tüm bu düzenlemelerle kültürel ve tarihsel yapılar yeni rant alanları olarak sermayenin hizmetine sunulmakta, yeni bir inşaat seferberliği ile kentlerin son tarihi yapı, meydan ve parkları, halkın buluşma ve yaşam alanları da yağmaya açılmaktadır.

Bu nedenle karşı forum olarak  doğal varlıkları, tarihi  ve kültürel varlıkları korumak için neler yapılması gerektiğini birlikte planlamak ve yağmacı politikalara karşı çıkışı örgütlemek üzere   15 Ekim tarihinde düzenleyeceğimiz O’HALDE Karşı Forum’a katılımınızı bekliyoruz.

KARŞI FORUM

YER: Hazzopulo Pasajı, Kelepir Kültür ve Sanat Kafe, Galatasaray, İstanbul

PROGRAM AKIŞI

13.30 – 14.00: Kayıt – Forum Başlangıç

14.00-16.30 : 1. Oturum Toplumsal sözleşmeler perspektifinde OHAL

1.Konuşmacı: Doç. Dr. Murat Sevinç, Anayasada O’HAL

2.Konuşmacı: Av. Mehmet Horuş, O’HALDE ekoloji

3.Konuşmacı: Doç. Dr. Gül Köksal, O’HALDE kültürel değerler

1. Oturum Forum

4.Konuşmacı: Utku Zırığ, İMC TV Yeşil Bülten, O’HALDE medya ve dayanışma

Kahve molası

16.45-19.00: 2. Oturum forum O’HALDE Dayanışmaya

a1