(Evrensel – 15 Ekim 2016)

İstanbul’un nefesi olan Kuzey Ormanları’na kasteden katil projelerden 3. Havalimanı öldürmeye devam ediyor: Terminal binası inşaatında çalışan bir işçi 3. kattan düşerek hayatını kaybetti.

Gece saat 03.00 sularında meydana gelen olayda, 3. Havalimanı Terminal Binasında kalıpçı olarak çalışan Kadir Oruç, 3. kattan düşerek yaşamını yitirdi. Masa kalıbı yaparken boşluğa düşen Oruç’un ölümüne ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin Evrensel’e verdiği bilgiye göre, Kadir Oruç’un ölüm nedeni iş güvenliğinin yetersizliği. Gece vardiyasında çalışan Oruç’un emniyet kemersiz çalıştığını söyleyen işçiler, olayın meydana geldiği binada ışıklandırmanın da yetersiz olduğunu söyledi. Gazetemize konuşan işçiler, özellikle gece vardiyasnda çalışan işçiler için iş güvenliğinin yetersiz olduğunu ve güvenlik önlemlerinin takip edilmediğini belirtti.

Öte yandan taşeron firma VMK Yapı’nın çalışanlarından olan Oruç’un ölümü üzerine savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Açılan soruşturma sebebiyle iş güvenliğini sağlamayan VMK Yapı’nın işçileri bugün sahaya çıkarmadığı da gelen bilgiler arasında.