(Bartın Platformu Basın Açıklaması – 17 Ekim 2016)

Bartın Amasra halkı Amasra’da yapılmak istenen Hema Termik Santraline karşı olduğunu defalarca belirtmiş; binlerce kişinin katıldığı mitingler yapmış, termik santralle ilgili yapılmak istenen 9 ayrı ÇED halkın katılımı toplantısını yine binlerce kişinin katılımıyla yaptırtmamıştır. Bartın Amasra halkının termik santral yaptırmamak için sürdürdüğü termiksiz yaşam mücadelesi tüm ülkede örnek olmuş ve ulusal ve uluslararası medyada yer almıştır. Bartın Amasra halkının sesini tüm dünya duymuşken Ankara’daki bürokrat ve siyasiler bu sese kulak tıkamıştır. Hepsinden öte 2014 yılındaki on günlük Nihai ÇED raporu askı sürecinde Amasra’da yapılmak istenen termik santrale karşı 42 bin ayrı dilekçe veren Bartın Amasra halkının bu güçlü çığlığı, Türkiye’de ilk kez ÇED kararlarına karşı böyle büyük bir itiraz yaşanmasına rağmen göz ardı edilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dosyası iki yıl rafta bekletildikten sonra 10 Ekim 2016 tarihinde santral için ÇED olumlu kararı verilmiştir.

Amasra için henüz her şey bitmedi
Bu kararı yöre insanlarımız için bir müjde olarak yaymaya çalışan ve termik santrali yöreye yararlı bir şeymiş gibi göstermek için rüşvetler dağıtan şirketten başka bu habere sevinen kimse yoktur. Bakanlıktan çıkan bu karara ve halkı kandırmaya yönelik propagandalara rağmen; Bartın Platformu olarak Amasra’ya termik santral yapılmasının önüne geçeceğimize inanıyoruz. Amasra için henüz her şey bitmemiştir. Bartın Platformu ÇED olumlu kararının iptali için hukuksal mücadeleyi ÇED olumlu kararı çıktığı gün başlatmıştır. Bartın Platformu olarak; tıpkı ülkede daha önce hiç yapılmayanı yapmışsak ve 42 bin ayrı itiraz dilekçesini ÇED sürecinde bakanlığa ulaştırmışsak, şimdi de binlerce davacıyla hakkımızı arayacağız. İlk hedefimiz 1460 davacı ile dava açmaktır. Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında “Çeşmi cihan (Dünyanın gözü)” olarak adlandırıp hayran olduğu ve bir tek top atışı yapmaya kıyamadan anahtarını çatışmasız teslim aldığı Amasra’nın tarihi değerini vurgulamak için ilk hedef olarak bu sayıyı seçtik. Fakat halkımızın dava açma konusundaki yoğun ilgisini gördükçe bu sayıyı oldukça aşacağımızı düşünüyoruz.

Halkımızdan Davacı Olmasını İstiyoruz
İlk standımızı ÇED olumlu kararından sonra iki gün içinde Amasra’da kurduk ve kısa süre içinde yüzlerce davacıya ulaştık. Amasra’nın ardından Bartın’da da Hükümet Caddesi Eski Belediye önünde şu anda açılışını yaptığımız standlarımızda Amasra’da yapılmak istenen Hema Termik Santrali için verilen ÇED olumlu kararının ne anlama geldiğini ve bu karara açacağımız davaya vatandaşlarımızın nasıl katılabileceğini anlatacağız. Bu standlarımız 8 Kasım 2016 tarihine kadar açık kalacak. Halkımızdan; hepimizin ve çocuklarımızın geleceği için bu kısa süre içinde ihmal etmeden notere gitmesini ve bu işi gönüllü olarak üstlenen avukatlarımıza vekalet vermesini istiyoruz. Bu konudaki bilgiler standlarımızdaki görevli arkadaşlarımız tarafından kendilerine iletilecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla.
Bartın Platformu