(Özer Akdemir / Evrensel – 17 Ekim 2016)

Açılış töreni öncesi Narlıdere’deki tesislerin kel kalan yamaçları yeşillendirilmek yerine yeşile boyandı! İzmir Narlıdere’de edebiyatımızın çınarı Yaşar Kemal’in adının verildiği rekreasyon alanının çevresindeki yamaçlar yeşile boyandı. Yanlış okumadınız, yeşillendirilmedi, yeşil renge boyandı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı alanın önümüzdeki günlerde yapılması planlanan açılış töreni öncesi alanın çevresinde kazılmış olan yamaçlar yeşile boyanarak ‘çirkin’ görüntüye makyaj yapıldı.

4 KASIM’DAKİ TÖRENE HAZIRLIK

Narlıdere 2. İnönü Mahallesi’ndeki Beyaz Vadi’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı “Yaşar Kemal Kültür Sanat Vadisi Rekreasyon Alanı” 4 Kasım’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılacak. 80 bin m² alanda gerçekleştirilen projede düğün salonları, kafeteryalar ve çeşitli  spor aktiviteleri için alanlar yer alıyor.

YAŞAR KEMAL’İN KEMİKLERİ SIZLAMIŞTIR

Alanın inşaatı sürecinde eğimli arazideki tepede yapılan kazıma ve teraslama sonrası ortaya çıkan manzara birileri tarafından hoş karşılanmamış olacak ki, kel kalmış yamaçlar açılış töreni öncesi yeşile boyanarak bu ‘çirkinlik’ örtülmeye çalışıldı.

Her iki belediye tarafından “Prestij projesi” olarak tanıtılan ve toplam 7 milyon TL’ye mal olması beklenen Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi, adının verildiği doğa aşığı yazar Yaşar Kemal’in kemiklerini sızlatır bir şekilde, bitki ve ağaçlarla yeşillendirilmek yerine, yeşil boya ile makyajlanarak açılış törenine hazırlanıyor. Akmayan tutkal boya ile yapıldığı söylenen bu uygulama aynı zamanda “göz boyamak” deyiminin de canlı bir örneği olacak.