(Burcu Karakaş / Diken – 17 Ekim 2016)

Üniversite öğrencisi Özge Kandemir, 7 Ekim’de Kadıköy Caferağa’da bir hafriyat kamyonun altında kalarak can verdi. Kamyon sürücüsü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Teyzesi Sultan Özer, “Bir insanın yaşamı bir günlük hapis bile getirmedi. Çok üzgün, çok acılıyız” diyor.

Özge Kandemir (22), Erciyes Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisiydi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) düzenlenecek bir mühendislik fuarı için arkadaşlarıyla İstanbul’a gelmişti. Ankara’dan arabayla yola çıkmayı planlarken bir gün önce izlediği trafik kazasından etkilenen annesinin önerisi üzerine fikrini değiştirmiş, uçağa binmişti. Caferağa’da 7 Ekim Cuma günü arkadaşlarıyla gezdiği sırada bir hafriyat kamyonunun altında kalarak hayatını kaybetti.

Kamyon sürücüsü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olay anına ait kamera görüntüleri basına yansıdı. Savcılık soruşturması sürüyor ve bilirkişi raporu bekleniyor. Olayla ilgili araştırmalarını sürdüren avukatlarsa önümüzdeki günlerde sürücünün serbest bırakılmasına itiraz edecek.

‘Sözün bittiği yerdeyiz’

Diken’e konuşan Kandemir’in teyzesi gazeteci Sultan Özer, ailece perişan durumda olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Gelecek hayalleri olan bir gençti, yaşam doluydu. Seneye ABD’ye gidip dil eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans yapmayı planlıyordu. Acımızı katlayan, cinayeti işleyen sürücünün serbest bırakılmış olması. Bir insanın yaşamı, bir günlük hapis bile getirmedi. Çok üzgün, çok acılıyız. Şu anda yas sürecini geçirmeye çalışıyoruz. Ailesi perişan durumda. Özge’yi kaybetmemizden sonra hiçbir yetkili aramadı. En azından Kadıköy Belediyesi, ‘Semtimizde vahim kaza olmuş’diyerek başsağlığı için arayabilirdi. Onu bile demediler. Maalesef çoluk çocuğumuzun canı emin ellerde değil. Neredeyse çocuklarımızla vedalaşıp ayrılacağız. Kimsenin can güvenliği yok, elimizden birbir gidiyorlar ve hiçbir şey yapamıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz.”