(Evrensel – 18 Ekim)

TÜPRAG’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İş Sağlığı Güvenliği etkinliğine sponsor olmasına yaşam savunucularından tepki geldi.

Kente temiz su sağlamakla yükümlü olan olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin suyuna verdiği zarar bilirkişi raporlarına giren altın arama şirketi TÜPRAG’la İş Sağlığı Güvenliği etkinliğine sponsor olmasına yaşam savunucularından tepki geldi. Yaşam savunucuları yaptıkları açıklama ile Aziz Kocaoğlu’na verdiği sözleri hatırlatarak, bu etkinlikten sponsor olmaktan vazgeçmeye ve halkla birlikte ortak mücadeleye çağırdı.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) tarafından bu  yıl 3.sü düzenlenecek olan İş Sağlığı Güvenliği Zirvesi’nin sponsorları arasında TÜPRAG ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu şirketle sponsor ortaklığına gitmesiyle ilgili ELELE Hareketi basın toplantısı düzenledi.

Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasına çok sayıda kurumun temsilcisi katılırken, basın metnini okuyan İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Başkanı Dr. Oya Otyıldız, Aziz Kocaoğlu’nun, bu altın madenine karşı vermiş olduğu mücadeleyi ve ‘Ya bu maden işletilmeyecek ya da biz İzmir’i taşıyacak yeni bir yer arayacağız’ sözlerini hatırlattı. 5 yıldır çalışan altın madeninin toprak ve su kaynaklarında yarattığı ağır metal kirliliğinin bilirkişi raporları ile kanıtlandığını da belirten Otyıldız, Büyükşehir Belediyesi’nin bu altın madeninin ana sponsor olduğu etkinliğie, sponsor olmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

“ALTINCI ŞİRKETLERİ MEŞRULAŞTIRIR”

Kocağlu’nun şimdiye kadar söylediği sözlerin aksine bir davranışta bulunduğunu belirten Otyıldız “Bu durum, AKP’nin İzmirlilerin içme suyunu değil altın madenini tercih ettiği bir ortamda onlarla aynı saflarda olmak, halkın değil, çeveyi, sağlığı hiçe sayan, yasa tanımaz bir şirketin yanında durmaktadır. Bu, durum, topraklarımızı, sularımızı kirlettiği kadar, sosyal yapımızı ve hukuku da kirleten altıncı şirketleri meşrulaştırmaktır” dedi. Otyıldız, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bir an önce yanlıştan dönmeye, sponsorluktan çekilmeye ve suları korumak için halkla beraber ortak mücadele etmeye çağırdı.