(Duyuru – 22 Ekim 2016)

**Önemli: Geziye katılım ücretsiz olup, kontenjanla sınırlıdır. 30 Ekim Pazar 09:30 Beşiktaş’tan ve 10:00’da Sarıyer’den (ayrıntılar en aşağıda) kalkacak otobüslerimize kayıt yaptırmak için kuzeyormanlari@gmail.com adresine iletişim bilgilerinizi içeren bir e-posta atılması gerekmektedir. Kontenjan dolunca kısıtlı yedek bir liste açılacak ve başvuranlara bildirilecektir. Geziye katılmak isteyenlerin 28 Ekim Cuma günü mesai bitimine kadar bizimle iletişime geçmelerini rica ederiz.

30 Ekim Pazar Belgrad Ormanı Su Bentleri Keşif Yürüyüşü
Araştırmacı Hüseyin Irmak rehberliğinde

Kuzey Ormanları Savunması ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 30 Ekim Pazar günü dört bir yandan rant odaklı mega projelerin tehdidi altında olan Belgrad Ormanı’ndaki su bentlerine bir yürüyüş gerçekleştirecek. Araştırmacı Hüseyin Irmak’ın rehberliğinde yapılacak gezi, Neşet Suyu`ndan başlayıp Büyük Bent, Kirazlı Bent, Başhavuz, Mağlova Kemeri girişinin ardından Ayvad Benti girişinde sona erecek.

Yürüyüş sırasında Belgrad Ormanı içindeki doğal yaşamı ve su varlığını tehdit eden etkenleri yerinde göreğiz. Belgrad Ormanının İstanbul’un akciğerleri olarak yüzlerce yıl daha bizimle kalması için geçmişi İstanbul’dan çok öncelere uzanan bu kadim ormandan güç alacağız.

Kuzey Ormanları Savunması Belgrad Ormanına ilk gezisini, rant amaçlı kurulmak istenen ‘Yeni İstanbul’ şehrinin turistik raylı ulaşım sistemi / dekovil hattının Belgrad Ormanı’nın içinden geçmesi muhtemel yolu üzerinde yapmış, projenin öngörüldüğü Ortadere ile Yovankoru arasındaki bölge keşfedilmişti. Bu hattın Belgrad Ormanı dışında kalan kısımlarının planları ise İBB meclisinden bu yaz geçirilmişti. Belgrad ormanı zaten geçtiğimiz yıllarda bir ucundan Kuzey Ormanları’nın katillerinden 3. köprü yolunun hançer gibi geçirilmesiyle yara almış durumda.

Belgrad Ormanının parçalara ayrılıp, otobanların ve şehrin arasına sıkıştırılmasına, orman ekosisteminin daha fazla zarar görmesine karşı Kuzey Ormanları Savunması alanı izlemeye devam edecek.
Otobüs kalkış noktaları ve saatleri:
09:30 / YTÜ Yıldız Kampüsü Araç Girişi / Beşiktaş
10:00 / Hacıosman Metro Durağı Çıkışı / Sarıyer

Facebook etkinlik sayfası için:
Belgrad Ormanı Su Bentleri Keşif Yürüyüşü
https://www.facebook.com/events/1927011477526029/