(JİNHA – 24 ekim 2016)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED raporuna gerek yoktur” dediği ve Çalık Grubu’na ait Lidya Madencilik tarafından altın araması yaptığı Artvin’e bağlı Hod’da bölgesinde bilirkişi keşfi yapıldı. Keşife katılan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, bölgede altın madeni araması yapılmasını istemediklerini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporuna gerek yoktur” ve Çalık Grubu’na ait Lidya Madencilik, AMG Minerals yabancı ortaklığının sondaj çalışması yaptığı Artvin’e bağlı Hod’da bölgesinde bilirkişi keşfi yapıldı.

Köy halkı tarafından karşılanan bilirkişi heyetine köylüler altın madeni istemediklerini belirtirken, keşif sırasındaki işlemleri yakından takip eden Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan da bölge halkının altın madenine karşı verdiği mücadeleyi anlattı. Bölgede yeni altın aranmasına karşı çıktıklarını ve buna dair de mücadele edeceklerini belirten Neşe, bilirkişi heyetinin halkın hassasiyetlerini de göz önünde bulundurmasını istedi.

İncelemelerin ardından Artvin’den ayrılan bilirkişi heyetinin Rize Hemşin’e bağlı Hemşin Deresi üzerinde yapılmak istenen hidroelektrik santrale dair bölgeyi incelemeye gittiği öğrenildi.