(politeknik – 24 Ekim 2016)

 Taksim Meydanı’nda “Yayalaştırma Projesi” adı altında geçekleştirilen projenin çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ifadelerine göre tamamlamak üzere. Ancak gerçekte durum biraz farklı. Meydanın kimliğini yerle bir ederek beton çölüne döndüren, ağaçlandırma adı altında beton lahitler koyan, oturma alanları ve peyzaj çalışmalarının tamamını beton bazlı yapan, meydanı yamalı bohçaya çeviren İBB Taksim Meydanı’nı bir ucubeye dönüştürerek yok ediyor.

Gezi Parkı’nın üzerine Topçu Kışlası da içeren ancak Haziran İsyanı sonucu sadece “meydan düzenlemesi” ile kalan Taksim “Yayalaştırma Projesi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesinden yayımladığı bilgilere göre fiziki gerçekleşme %99.72, yani tamamlanıyor. 2012 yılında başlayan ve beton dalış tünelleriyle trafiği yer altına alan proje meydanın üzerinde devasa bir beton kütle bıraktı. 4 yıldır devam eden ve 1,5 senedir de zemi yenileme çalışmalarıyla labirente dönen meydan kimliğini kaybetti, beton bazlı yapay bloklarla kaplandı. İBB’nin bitmek üzere dediği meydanda şantiye görüntüsü devam ediyor.

t_3t_1

Meydana “monte” edilecek ağaçların bazıları altta dalış tünelleri olması itibarıyla süs bitkisini geçemeyecek. Ağaçlandırma yapmak için dahi lahit benzeri beton bloklar getirildi.

İBB'nin baş yapıt saksıları

İBB’nin lahiti andıran baş yapıt saksıları

t_2

Beton çölünün ortasında başka bir ucube, süs havuzu

Meydanın tarihine, politik hafızasına, geçmişine zarar veren çalışmalar aynı zamanda ekonomik açıdan da oldukça külfetli. Proje Taksim’i yayalaştırmak iddiasıyla sunulmuştu. Ancak basit akılcı, yaya odaklı, ekonomik, derin inşaat organizasyonları olmadan yapılabilecek gerçek bir yayalaştırma operasyonu yerine halkın parasının boşa harcandığı büyük kazı çalışmaları, geniş açıklıklı beton alt geçit elemanlarının inşası gibi yüksek maliyetli bir proje hayata geçirilmek istendi.

105141

Haziran İsyanı olmasa Gezi Parkı’nı dahi yerle bir edecek olan İBB’nin meydan düzenlemesi esnasında kullandığı “Taksim Meydanı’nı Gezi Parkı’yla buluşturuyoruz” panoları ise trajikomik.

5

İBB’den yok etmek istediği Gezi için uydurma propaganda

AKM önünde sökülen ağaçların yerine dikilen ağaçların bir kısmı ise şimdiden kurudu.

kuruyan_agaclar

Projeden bazı inciler:

yesil_tasima

Sadece Beyoğlu Belediyesi’nin gerici organizasyonlarına izin verilen Taksim Meydanı’nda bir etkinlik öncesi “ağaçlandırma” çalışması

8

Yazın sıcak, kışın soğuk olması nedeniyle çileye dönüşecek bir granit oturma alanı

7

Tamamlanmayı bekleyen bir kavuşma noktası da metro girişi. Projenin tüm geçiş ve birleşim noktaları kötü uygulamalarla devam ediyor

meyda_1-754x388

Taksim Meydan Projesi’nde yağmur suyu kanalları unutulmuş! Drenaj yolu yeniden kazıldı (http://politeknik.org.tr/taksim-meydan-projesinde-yagmur-suyu-kanallari-unutulmus/)

20140204-210704

Yaşar Adanalı’nın yazısında yer verdiği görsel, İBB’nin süslü görsellerle pazarladığı meydanın iktidarın baskı ve şiddet araçlarıyla nasıl işlevlendirileceğini özetle anlatmış