Okuma süresi: < 1 dakika

(Yolculuk Gazete – 25 Ekim 2016)

İstanbul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayan otoyol projesinin ayrıntıları açıklandı. Proje için büyük kısmı yeşil alanlardan oluşan 6.3 milyar metrekare arazi kamulaştırılacak.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, dün Habertürk gazetesine yaptığı açıklamada Çanakkale 1915 Köprüsü için ihale duyurusuna bu ay çıkacaklarını belirtti. İstanbul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayacak “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu” projesinin ayrıntıları da açıklandı.

ÇED raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından kabul edilen projeyle yeni otoyol güzergahının sağında ve solundaki 100’er metrelik alan, kamulaştırılacak. Askıya çıkan projenin tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, 4 milyar 518 milyon metrekarelik tarım alanı, bir milyar 762 milyon metrekarelik ormanlık/çalı/otsu bitki alanı ve 91 milyon metrekarelik mera alanı olmak üzere toplam 6.3 milyar metrekarelik orman ve tarım arazisi talan edilecek.

Projeden etkilenecek köyler İstanbul sınırından başlamak üzere sırasıyla şöyle: Karaevli, Nusratfakı, Yenice, Ahievren, Ballı, Yülüce, Bolayır, Güneyli, Sındal, Hacıgelen, Hurma, Süle, Navruz, Seyvan, Umurlar, Başkoz, Gündoğdu, Havutbaşı, Çakallar.