(Diken / 25 Ekim 2016)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümü ‘rantsal dönüşüm’ şeklinde tanımlayanları ‘eleştirdi’: “Rant olmadan hayat da olmaz.”

Bursa Kentsel Dönüşüm Rüzgarı paneline katılan Özhaseki, ranta küfür edilmemesi gerektiğini belirterek,“Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak. Herkesin istifadesine sunmak. Bunun için parsel bazlı yoğunluk artışından vazgeçmemiz gerekiyor” diye konuştu.

‘Bakanlığın işi plancılık değil’

Bakan, bazı belediyelerin yanlış projelere imza attığını ancak bakanlığının işinin plancılık olmadığını vurguladı: “Bakanlığın işi planları belediyelerin elinden alıp Ankara’ya toplamak değil. Belediyeler kendi planları kendileri yapmalı. Ankara bunun için engel olmamalı. Ama belediyelerde yanlış yapılırsa müdahale ederiz.”

‘Askeri alanlar yeşil alan olacak’

Şehir içinde kalan askeri alanların yeşil alanlara dönüştürüleceği bilgisini veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “Askeri alanların zaten tapusu bizde. Vatandaş ne istiyorsa onu yapacağız” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Gülen Cemaati’ni eleştiren Bakan Özhaseki, “15 Temmuz’da gördük ki o gülen yüzler, badem bıyıklar, canavara dönüştü” diye konuştu.

(Haber: İHA – Fotoğraf: DHA)