(Alicem Aydın – Evrensel / 25 Ekim 2016)

Cihangir’de bulunan ve Sanatkarlar Parkı olarak da bilinen Roma Parkı’nda ‘Cihangir Sosyal Tesisi’ yapmak için başlayan yıkım, yurttaşların müdahalesiyle durduruldu.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Cihangir semtinde bulunan ve Sanatkarlar Parkı olarak da bilinen Roma Parkı’nda ‘Cihangir Sosyal Tesisi’ yapmak için sabah saatlerinde başlayan yıkım tepkiler üzerine durduruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, iş makineleriyle sabah saatlerinde Roma Parkı’na gelerek yıkıma başladı. Cuma gününden bu yana yıkıma karşı parkta nöbet tutan mahalle halkı ve Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ise iş makinelerinin alandan çıkarılmasını isteyerek belediye ekiplerine teki gösterdi.

a1

Arkeolojik sit alanı ilan edilen ve kazı sırasında da tarihi eser bulunan parkta yapılmak istenen inşaat için bölge halkı ve Beyoğlu Kent Savunması üyeleri ruhsat görmediklerini ve kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını vurguladı. Yıkım nedeniyle polisle mahalleli arasında arbede yaşandı. Bu sırada Beyoğlu Kent Savunması’ndan Deniz Özgür gözaltına alındı. Polis, mahalleliyi zorla alandan çıkararak iş makinelerini soktu ve bölgede çalışmalar başladı. Bu sırada alana ilişkin ruhsat getirilerek alanın girişine asıldı ve çalışmalar devam etti.

a2
Mahalleli, alanın yeşil alan olarak korunmasını, çalışmaların da arkeologlar eşliğinde tarihi dokuya ve ortaya çıkan kalıntılara zarar verilmeden yapılmasını istedi.

Bunun üzerine bölgeye Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Arkeolog Bensan Ünlüoğlu’nun gelmesiyle belediye ekipleri ile görüşme başladı. Ünlüoğlu, alanda bulunan tarihi eserler hakkında ekiplere bilgi vererek çalışmaların durmasını istedi.

Ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla çalışmalar durduruldu. Gözaltına alınan Deniz Özgür bir saat sonra serbest bırakıldı.

Kapak fotoğrafı: Metin Cihan